Broj ovisnika o teškim drogama u Hrvatskoj porastao je, u odnosu na prošlu godinu, za dvije i pol tisuće, upozorava ravnateljica splitskoga Crvenog križa Anita Čudina. Lani ih je bilo registrirano 20.162. Međutim, kako je rekla, ta se brojka, da bi se dobilo realno stanje, treba pomnožiti s pet, za razliku od drugih europskih zemalja gdje se stvaran broj ovisnika dobije utrostručivanjem registriranih, jer je u Hrvatskoj velik broj tzv. "narkomana vikendaša" i povremenih konzumenata opojnih droga.
Hrvatska je već 2003. premašila europski prosjek u broju konzumenata marihuane, dok se po broju konzumenata sintetičke droge ecstasy popela na, neslavno, visoko 8. mjesto, upozorila je Čudina.
Joško Barbir, pedagog koji u svojoj knjizi "Drugo lice jednine" nudi novi, konstruktivistički teorijski pristup problemu ovisnosti i zloporabe droga, istaknuo je kako Hrvatska ima loš pristup prevenciji bolesti ovisnosti, "budući da sustav koji se bavi tom problematikom vodi birokratska struktura nepovezana s terenom".
Posebno, kako je istaknuto na skupu, zabrinjava činjenica da se dobna granica konzumenata opijata sve više spušta. Drastičan je primjer jednog 27-godišnjeg ovisnika koji je marihuanu počeo pušiti još sa sedam godina.
Upozoreno je i na pojavu nove droge biljke šafran "koja se osušena može piti ili pušiti".
Na skupu je, uz ostalo, zaključeno kako se sustav prevencije ovisnosti mora početi provoditi još od vrtića.