Čelnici Sindikata državnih službenika i namještenika Hrvatske, Sindikata policije Hrvatske, Nezavisnog sindikata djelatnika MUP-a i Sindikata vojnih službenika i namještenika smatraju kako ti podaci ukazuju na stupanj nezadovoljstva u pojedinim državnim službama.
U sjedištima tijela državne uprave odaziv na štrajk je slabiji jer je pritisak na štrajkaše snažniji, dok se u tijelima izvan sjedišta tijela državne vlasti dio nadređenih službenika solidarizirao sa štrajkašima.
Sindikalci ističu da su suci uglavnom podržali sindikalne zahtjeve, a na većim sudovima nije bilo pritisaka na zaposlene da ne sudjeluju u štrajku.
Predsjednik Sindikata državnih službenika Ivica Ihas rekao je Hini da se Vlada tijekom trodnevnog štrajka više bavila time kako parirati štrajku i onemogućiti zaposlenike da u njemu sudjeluju, nego razmišljanju o rješavanju problema slabog materijalnog statusa državnih službenika i namještenika.
Mi nismo protiv donošenja novog Zakona o plaćama, ali hoćemo da on stupi na snagu do lipnja ove godine, a ne tek u siječnju iduće godine, poručio je Ihas.
Danas se štrajku trebao pridružiti i Državni zavod za reviziju, no njegovi djelatnici nisu štrajkali.
Sindikati zahtijevaju povećanje koeficijenata ili stalni mjesečni dodatak na plaću od 300 kuna bruto, kako bi stigli plaće u javnim službama.
Središnji državni ureda za upravu jučer je ustvrdio da je u štrajku sudjelovalo svega nešto više od dva posto zaposlenih.
Državni ured je prikupio podatke za 55.000 od ukupno oko 60.000 svih službenika i namještenika, a od toga je štrajkalo njih oko 1.200 ili dva posto.
Sindikalni čelnici najavili su da će cjelovite podatke o odazivu državnih službenika i namještenika na štrajk objaviti u petak.