Vlada i sindikati državnih službi su u kolektivnom radnom sporu od prosinca, zbog čega je 6. prosinca započet, a 8. prosinca završen postupak mirenja. Zakon o radu i KU nedvosmisleno utvrđuju da određivanje poslova koji se ne mogu prekidati za vrijeme štrajka nije moguće nakon što je otpočeo postupak mirenja, pa je Zajednička komisija utvrdila da se određivanjem takvih poslova nakon što je mirenje završilo krši važeći KU.
Kako u slučaju današnjeg štrajka nije trebalo provoditi novi postupak mirenja, jer je riječ o istom kolektivnom radnom sporu, Vlada je tom odlukom ponovno prekršila Zakon o radu i KU, tvrdi sindikat.
Sindikat je stoga povjerenicima preporučio da čelnicima državnih tijela koji ih pozovu na dogovor oko poslova koji se ne smiju prekidati uruče tumačenje Zajedničke komisije i upozore na nezakonitost pokušaja utvrđivanja takvih poslova.
Vlada je na svojoj jučerašnjoj sjednici pokušala javnosti servirati "iskrivljenu sliku stvarnosti" u kojoj se događa današnji štrajk, kaže se u priopćenju.
Prijedlog da "jedan zakon regulira sve plaće, a ne da se izdvaja pojedina grupacija" sindikati bi mogli podržati da ne dolazi od Vlade čiji je ministar financija dvjema uredbama već izdvojio grupaciju financijske policije, a uskoro će i zaposlene u Poreznoj upravi.
Pojašnjenje državnog tajnika Antuna Palarića kako Vlada ne može pristati na socijalističku uravnilovku i želi prijeći na sustav nagrađivanja za rezultate rada "više je nego licemjerno" jer je Palarić mogao stvoriti pretpostavke za to iniciranjem donošenja uredbe o nagrađivanju za natprosječne rezultate rada već na početku Vladina mandata.
Ovako je u tijeku treća godina mandata, a Vlada rješenje tog problema nudi tek u posljednjoj - četvrtoj i predizbornoj godini, kako bi novcem poreznih obveznika i glasovima državnih službenika i namještenika osigurala još jedan mandat, stoji u priopćenju.