"Neosnovana je tvrdnja i čista insinuacija da je sporni dokument (anonimno pismo) potpisan s "dschwarz" došao s e-mail adrese Ministarstva te da su navedeni inicijali Dragana Schwarza", tvrdi se u priopćenju MZOŠ-a.
Gostujući u emisiji "Nedjeljom u 2", koja je emitirana 19. veljače, Ivan Đikić je izjavio kako je anonimno pismo protiv njega u Njemačku stiglo s adrese Ministarstva znanosti, odnosno s IP adrese računala u Ministarstvu, a prema svemu sudeći, autor je D. Schwarz.
"IP adresa ne odgovara onoj koju koristi pomoćnik ministra, a jednostavnom provjerom na bilo kojem internet pretraživaču može se utvrditi da broj osoba s tim inicijalima prelazi osam stotina", navodi se u priopćenju MZOŠ-a.
Dodaje se kako je Ivan Đikić bio upoznat s odgovorom, iz kojega je jasno vidljivo da s računala Dragana Schwarza, a niti bilo kojeg drugog računala Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, nije načinjen poslani dokument i sporni e-mail koji navodi. Napominje se da je MZOŠ, koje je i samo u više navrata bilo na udaru anonimnih pisama, po prvi put napravilo dodatne napore i dobilo tražene podatke.
Umjesto da pohvali napore MZOŠ-a, Đikić dodatno optužuje i iznosi neistine te, unatoč informaciji koju je pravodobno primio, svjesno obmanjuje hrvatsku javnost, tvrdi se.
"Jasan stav o anonimnim pismima, kojima se odlučno osuđuje blaćenje pojedinih uglednih hrvatskih znanstvenika, ministar znanosti, obrazovanja i športa zajedno s rektorskim zborom zauzeo je još 17. ožujka 2005. na zajedničkom sastanku održanom u Ministarstvu", kaže se u priopćenju.
Glede sukoba ministra sa znanstvenicima, o kojem govori Ivan Đikić, nigdje ne spominjući da je u njegovu apelu sudjelovalo samo 28 znanstvenika od njih 14.000 koji žive i rade u Hrvatskoj, a vezano uz navodnu netransparentnost financiranja tehnologijskih projekata, MZOŠ se, kako se navodi, očitovalo jasno o spomenutom apelu putem više priopćenja za javnost i izjava dužnosnika Ministarstva, koja Ivana Đikića nisu zanimala. Đikić je negativno ocijenio rad i rezultate Ministarstva da bi na konkretna pitanja novinara odgovorio "da ne prati rad MZOŠ-a", stoga je nejasno na osnovi čega je donio takav sud.
Njegove insinuacije o navodnom strahu znanstvenika u RH za svoje projekte krajnje su netočne i uvredljive, kako za MZOŠ, tako i za hrvatske znanstvenike, kaže se.
S obzirom na to da "nije upoznat" s radom Ministarstva, vjerujemo da će ipak to učiniti uvidom u web stranice MZOŠ-a te otkloniti svoje sumnje i podržati po prvi put nakon 16 godina uvođenje europskih kriterija recenziranja u Hrvatskoj, navodi se u reagiranju.
Što se tiče povratka hrvatskih znanstvenika iz inozemstva, željeli bismo naglasiti da se samo u posljednje dvije godine javilo 16 znanstvenika koji već rade, odnosno žele živjeti i raditi u Hrvatskoj, stoji u priopćenju.