Tražimo povećanje plaća od 13 do 15 posto, kako bi nam se barem djelomično vratilo ono što smo izgubili 2001. godine, kada su nam plaće smanjene 30 posto, istaknula je predsjednica sindikata Tamara Smokvina na konferenciji za novinare.
Ako Vlada ponovno izigra poreznike, sindikat će krajem veljače, u vrijeme kada se primaju porezne prijave, organizirati štrajk tijekom kojega će službenici raditi smanjenim intenzitetom, najavila je Smokvina.
Vlada se izmjenama zakona o Poreznoj upravi obvezala donijeti uredbu kojom će regulirati plaće i materijalna prava poreznika, ali to izbjegava učiniti već godinu dana.
Uredba se najavljuje još od svibnja, a ministar financija Ivan Šuker obećao je sindikalcima u prosincu da će stupiti na snagu 1. siječnja, ali ih je prevario, rekao je predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Boris Kunst.
Šuker se prije toga izgovarao na inertnost Vlade, pa je očito da kupuje vrijeme kako bi uredba stupila na snagu što kasnije, a država uštedjela novac na plaćama poreznika, kazao je Kunst.
Zbog toga je sindikat uputio otvoreno pismo premijeru Ivi Sanaderu u kojem ga upozorava da poreznici, uz smanjenje plaća, od 2003. moraju dodatno raditi na doprinosima za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Osim toga, od početka ove godine Porezna uprava služi i kao logistika financijskoj policiji, i sve to bez povećanja broja zaposlenih.
Prosječna plaća u Hrvatskoj u listopadu je iznosila 4.334 kune, a plaća upravnog referenta u Poreznoj upravi sa srednjom stručnom spremom i 10 godina staža 3.100 kuna, ističe se u pismu.
U Poreznoj upravi zaposleno je 4.100 službenika, od kojih je 1.800 članova sindikata, a sindikalci vjeruju da će se štrajku priključiti i brojni nečlanovi sindikata.
Sindikat je pokrenuo postupak mirenja i odlučan je organizirati štrajk ako se ne postigne dogovor ni na sastanku sa Šukerom koji je zakazan u petak u Ministarstvu financija.