Hini je to potvrdio predsjednik Savjeta Aleksandar Tolnauer, pojasnivši da je riječ o desetak posto od ukupno 260 manjinskih udruga koje sufinancira država, a njihova izvješća za 2005. nisu u skladu s metodologijom koju je propisao Savjet.
Iako su jednoglasno prihvatili financijsko izvješće Savjeta za 2005., neki članovi Savjeta na jučerašnjoj su sjednici upozorili na brojne nepravilnosti, a zastupnica češke nacionalne manjine Zdenka Čuhnil ustvrdila je da se čak 30 posto programa manjinskih udruga "pokriva fiktivnim računima".
Mađar Jene Adam rekao je, pak, da se iz proračuna financiraju i nepostojeća kulturno-umjetnička društva, a zastupnik bošnjače manjine Šemso Tanković sumnja i u "pranje novca".
Tolnauer, međutim, kaže da se ne može tvrditi da udruge nezakonito i nenamjenski troše proračunski novac.
Istaknuo je da je Savjetu u cilju pomoći udrugama, a ne ugroziti njihovo postojanje, pa je Savjet zato i pozvao udruge da svoja izvješća do kraja ožujka usklade s propisanom metodologijom.
Je li bilo nenamjenskog trošenja može utvrditi jedino državna revizija, koja kontrolira poslovanje manjinskih udruga, kao i ostalih proračunskih korisnika, dodao je Tolnauer.
Država je prošle godine udruge nacionalnih manjina financirala s oko 23,5 milijuna kuna, a ove će im se godine donirati 21,2 posto više novca.