"Tim se kontaktima mijenja imidž negativnog ozračja, što je nova kvaliteta u odnosima Srbije i Hrvatske. Istodobno to pomaže našoj integraciji u srbijansko društvo, kao i položaju srpske manjine u Hrvatskoj", rekao je Kuntić.
Do posjeta izaslanstva Vukovarsko-srijemske županije, koje je predvodio župan Božo Galić, došlo je u ponedjeljak na inicijativu predsjednika Izvršnog vijeća Vojvodine Bojana Pajtića. Tijekom susreta u Banovini, kako su prenijeli vojvođanski mediji, ocijenjeno je da je u interesu stanovnika Vojvodine i Vukovarsko-srijemske županije jačanje prvenstveno gospodarske suradnje.
Ovom prigodom podržana su nastojanja da se riješe otvorena pitanja razgraničenja, a s odobravanjem je primljen i prijedlog pokrajinskog tajnika za gospodarstvo da se organiziraju zajednički granični prijelaz i carinski postupak u pristaništu Bezdan.
"Realizacija ove inicijative bi olakšala brodovima prolazak Dunavom kroz Srbiju i Hrvatsku", priopćeno je među ostalim nakon razgovora dva izaslanstva u Banovini.
Pozdravljajući zaključke sastanka, predsjednik DSHV-a u izjavi za HINU dodao je kako će o ovim, ali i drugim otvorenim pitanjima suradnje Srbije i Hrvatske biti riječi 22. veljače u Zagrebu, na drugom sastanku Međudržavnog povjerenstva za praćenje provedbe Sporazuma o međusobnoj zaštiti nacionalnih manjina između SCG i RH.
Kako je u srijedu, govoreći o susretu, potvrdio i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, razgovaralo se o regionalnoj suradnji s posebnim naglaskom na gospodarsku suradnju. Riječi je bilo i o nadogradnji međunacionalnih odnosa i pravima srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Vojvodini.
Vukovarsko-srijemski župan novinarima je rekao kako je dogovorena i bolja suradnja na uspostavi željezničke i cestovne povezanosti Vukovarsko-srijemske županije i Vojvodine.
"Vukovarsko-srijemska županija i Vojvodina na najbolji način trebaju pokazati da Dunav ne smije biti Kineski zid, već glavna europska ulica" dodao je Galić.