Istraživanje, provedeno krajem prošle godine na uzorku od tisuću kućanstava, pokazalo je kako je hladnjak jedini kućanski aparat koji se može naći u baš svim ispitanim kućanstvima.
Perilicu rublja ima 98 posto ispitanih kućanstava, električnu pećnicu 94 posto, zamrzivač njih 65 posto, perilicu suđa 29 posto, a klima uređaj 23 posto kućanstava, dok sušilicu rublja ima svega 5 posto hrvatskih kućanstava.
No, rezultati pokazuju da je, primjerice, oko 80 posto perilica rublja staro do 10 godina, dok preostalih 20 posto spada u grupu koju će se polako trebati zamijeniti novim uređajima. Najviše takvih perilica ima u kućanstvima u Lici, Kordunu, Banovini te sjevernoj Hrvatskoj i Slavoniji (od 27 do 32 posto).
Hladnjak je pak u više od 20 posto kućanstava stariji od 10 godina. Pritom iz GfK izdvajaju i podatak da oko 20 posto hladnjaka uopće nema odjeljak za zamrzavanje hrane.
Zamrzivači su pak uređaji s najvećim udjelom aparata starijih od 10 godina - od 35 posto.
Perilica posuđa se, prema istraživanju GfK, najčešće pojavljuje u kućanstvima Istre s Primorjem i Dalmacije, odnosno u kućanstvima s ukupnim mjesečnim prihodima većima od 8.500 kuna, a u većini slučajeva (74 posto) riječ je o aparatima 'mlađima' od pet godina.
Klima uređaj je pak u novije vrijeme sve više prisutan i u kućanstvima, a 90 posto ih je ugrađenih unazad pet godina.
Prikupljeni podaci, kažu u GfK, pokazuju da hrvatska kućanstva imaju značajan broj velikih kućanskih uređaja, a ukoliko već imaju ili će tek kupiti uređaje koji štede energiju, izvjesno je da će imati i manje mjesečne troškove za električnu energiju.
U odabiru novih aparata, dodaju, ubuduće bi im trebao pomoći i Pravilnik o označavanju energetske učinkovitosti kućanskih uređaja, koji je u punoj primjeni od početka ove godine, a čiji je cilj upravo poticanje racionalnijeg korištenja električne energije kupnjom energetski učinkovitih kućanskih uređaja.