Kajina je, u raspravi o Izvješću o radu Agencije u 2004., zasmetalo što se Agencija nije oglasila na veće cijena pića, što tolerira dogovaranje cijena, kako među proizvođačima pića, tako i kod telekomunikacijskih tvrtki, te kod banaka koje, kaže, zajednički osporavaju HNB u aktivnostima da poveća izdvajanja za rezerve.
No, glavnim krivcem za monopolizaciju hrvatskog tržišta smatra pravosuđe, odnosno upravne sudove koji, tvrdi Kajin, ne donose nikakve odluke kako bi spriječili monopol.
"Pitanje je da li dominantni utjecaj na rad upravnih sudova ima krupni kapital, jesu li ti sudovi korumpirani, ali je očito da je pravosuđe rak rana hrvatskog društva i oko narušavanja sustava zaštite tržišnog natjecanja", kazao je IDS-ovac.
Predsjednica Vijeća Agencije Olgica Spevec izvijestila je, među ostalim, da je nedjelotvornost upravnih sudova glavni kamen spoticanja u aktivnostima zaštite tržišnog natjecanja, jer upravni sporovi traju godinama, a od 1997. izrečene su tek četiri prekršajne kazne, i to u minimalnim iznosima.
Ocijenila je kako bi logičnije i ekonomski svrsishodnije bilo da nadzor nad zakonitosti rada Agencije, u tom smislu i donošenje odluka, bude u nadležnosti trgovačkih, a ne više upravnih sudova.
Iako je kazala da joj nije namjera braniti upravne sudove, SDP-ovka Ingrid Antičević-Marinović naglasila je da je nemoguće od tih sudova očekivati brzo odlučivanje kada su zatrpani s oko 1,8 milijuna predmeta.
"Po tome ispada da svaka tročlana hrvatska obitelj ima po jedan predmet, pa je osnovno pitanje zašto ima toliko predmeta", kazala je.
Alenka Košiša Čičin-Šain (HNS) drži da se ništa neće promijeniti sve dok Agencija bude tek savjetodavno tijelo čiji se savjeti mogu i ne moraju prihvatiti, istaknuvši kako se Agenciji mora u nadležnost dati izricanje sankcija.
Sabor je, inače, zaključio pojedinačnu raspravu o Vladinom prijedlogu izmjena Stečajnog zakona - oporba je, uglavnom, prozivala Vladu da tek zakonskim izmjenama neće riješiti glavni problem u stečajnim postupcima, nedjelotvornost pravosuđa, dok su HDZ-ovi zastupnici ustrajali u tvrdnji da će nove izmjene te postupke učiniti bržima i učinkovitijima.