FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Seminar o nadzoru državnih potpora

Autor: ;rbel;
ZAGREB, 14. veljače 2006. (Hina) - Hrvatska se već Sporazumom ostabilizaciji i pridruživanju (SPP) obvezala da neće davati državnepotpore koje mogu ugroziti tržišno natjecanje i na području nadzoradržavnih potpora do sada je postignut napredak, no velik dio posla jošuvijek predstoji i najvećim dijelom mora biti dovršen do trenutkaulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU).
ZAGREB, 14. veljače 2006. (Hina) - Hrvatska se već Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SPP) obvezala da neće davati državne potpore koje mogu ugroziti tržišno natjecanje i na području nadzora državnih potpora do sada je postignut napredak, no velik dio posla još uvijek predstoji i najvećim dijelom mora biti dovršen do trenutka ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU).

Rekao je to na danas održanom seminaru o općim pitanjima nadzora državnih potpora u Hrvatskoj u sklopu twinning projekta Europske unije (EU) "Podrška hrvatskom sustavu državnih potpora" (CARDS 2002) stalni konzultant tog projekta Uwe Wixforth.

Pojašnjavajući opravdanost kontrole državnih potpora Wixforth je kazao kako je to nužno i s gledišta tvrtki - korisnika potpora i krajnjeg korisnika, ali i s gledišta poreznih obveznika.

Naime, tvrtka koja dobiva potpore bez nadzora nije 'motivirana' za povećanje efikasnosti i produktivnosti te je samim time nespremna za tržišno natjecanje, što se može podržavati iz socijalnih razloga, ali takva tvrtka ne može preživjeti na tržištu.

Kupcima pak uspostava tržišne ekonomije donosi niže cijene, jer su proizvodi neefikasne tvrtke koju država subvencionira samo da bi 'preživjela' preskupi.

S gledišta poreznih obveznika je nadzor nad potporama nužan jer razumno raspoređivanje državnih potpora može dugoročno rezultirati i smanjenjem poreza.

Državne potpore koriste se i u EU, ali na transparentan način, usmjeren ne samo na određene sektore, već horizontalno - npr. za zaštitu okoliša, štednju energije, regionalni razvoj, istraživanja, inovacije, zapošljavanje, podršku malom i srednjem poduzetništvu i sl.

U Hrvatskoj pak još uvijek prevladavaju sektorske potpore - potpore brodogradnji, metalurgiji, poljoprivredi, turizmu.

Vrijednost ovog CARDS projekta je 800 tisuća eura, a projekt je prvenstveno usmjeren na jačanje institucionalnog kapaciteta hrvatske Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja.

(Hina) xrub yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙