Naime, ustanovljeno je da je virus gripe tipa A iskorijenjen nakon što je šest sati bio na površini metala bakra. Obitelj virusa gripe tipa A uključuje i soj koji poznajemo pod nazivom virus ptičje gripe. Jedan od autora studije mikrobiolog, prof. Bill Keevil, objasnio je: "Ovo mi se otkriće čini prikladnim u sadašnjem trenutku zbog globalne zabrinutosti radi potencijalnog izbijanja pandemije ptičje gripe u svijetu, pa smo ocijenili da bismo naše preliminarne rezultate mogli prezentirati javnosti".
Tijekom pokusa znanstvenici su postavili 2 milijuna jedinica virusa gripe tipa A (H1N1) na pločice čistog bakra i na pločice uobičajenog nehrđajućeg čelika, ostavivši ih na sobnoj temperaturi, povremeno mjereći broj čestica virusa na uzorcima. Na pločicama od nehrđajućeg čelika broj patogena pao je na jedan milijun nakon šest sati, a nakon 24 sata na 500.000. Za to vrijeme, na površini bakrenih pločica došlo je do pada broja patogena na 500.00 za samo sat vremena, a nakon šest sati, broj patogena bio je tek 500 - što znači da je došlo do smanjenja od 99,99 posto.
Prof. Keevil je napomenuo da je soj virusa gripe H1N1, što su ga koristili u pokusu gotovo identičan soju N5H1 (virus ptičje gripe), pa bi djelovanje bakra na virus ptičje gripe trebao biti također identičan, odnosno trebao bi imati široki spektar djelovanja. On je predložio razmatranje korištenja čistog bakra ili slitina s visokim udjelom bakra poput mjedi ili bronce za kontaktne površine medicinskih i nemedicinskih predmeta kako bi se smanjila kontaminacija. "Razni predmeti u medicinskoj i nemedicinskoj uporabi koji se često dotiču, poput ručica na vratima, prvi su kandidati za korištenje bakra u sprječavanju širenja infekcije".