FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Otvorena izložba vučedolskih arheoloških nalaza

Autor: ;gkat;
ZAGREB, 8. veljače 2006. (Hina) - Izložbu vučedolskih arheološkihnalaza pod nazivom "Simbol Boga i kralja - Prvi europski vladari"otvorio je u utorak na večer u Klovićevim dvorima ministar kultureBožo Biškupić pod čijim je pokroviteljstvom i postavljena.
ZAGREB, 8. veljače 2006. (Hina) - Izložbu vučedolskih arheoloških nalaza pod nazivom "Simbol Boga i kralja - Prvi europski vladari" otvorio je u utorak na večer u Klovićevim dvorima ministar kulture Božo Biškupić pod čijim je pokroviteljstvom i postavljena.

Arheološko nalazište pokraj Vukovara jedno je od onih nezaobilaznih mjesta europske povijesti, kulture i civilizacije i toponim za vučedolsku kulturu, rekao je Biškupić, dodavši da autori izložbe u njezino središte stavljaju vučedolsku bojnu sjekiru, simbol serijske proizvodnje kovina u svijetu, a za središnji moto izložbe fokusiran je metalurg-ljevač.

Istaknuo je da je za realizaciju izložbe najzaslužniji naš vrsni poznavatelj vučedolske kulture arheolog Saša Durman.

Ova je izložba nastavak uspješnoga niza i izložbenog predstavljanja vučedolske kulture počevši od 1988., kada se u ovom istom izložbenom prostoru, pod nazivom "Vučedol treće tisućljeće prije nove ere", prezentiralo rezultate dotadašnjih arheoloških istraživanja na Vučedolu.

Arheolog Durman ovom izložbom postavlja nove kriterije u prezentaciji arheološkog materijala te nudi nove znanstvene spoznaje o vučedolskoj kulturi, kazao je Biškupić.

Podsjetio je da je vučedolska kultura, prema istraživanjima, nastala u slavonsko-srijemskome prostoru u trećem tisuljeću prije Krista, smatra se najsnažnijom kulturom eneolitika i najizrazitija je pretpovijesna kulturna pojava u nas. Istodobno sa sumerskim razdobljem u Mezopotamiji, Starim carstvom u Egiptu zvanim i Doba piramida, te ranom Trojom, Vučedol je dominantna kulturna pojava koja je imala velik utjecaj na suvremene kulture ostavivši snažan trag i u europskom naslijeđu, naglasio je Biškupić.

Kada je riječ o budućnosti ovoga nalazišta, ono u programima Ministarstva kulture ima poseban status i podršku. Zahvaljujući Vijeću Europe, odnosno Razvojnoj banci Vijeća Europe i hrvatskoj Vladi, radi se na međunarodnom projektu "Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol" koji će se provoditi do 2008. godine, istaknuo je pokrovitelj izložbe ministar kulture Božo Biškupić.

Autor izložbe Saša Durman brojnu je publiku upoznao s tom važnom tematikom, a predmeti na izložbi su iz brojnih hrvatskih muzeja, muzeja Crne Gore i BiH.

Postav izložbe osmislio je arhitekt Željko Kovačić, o važnosti izložbe govorila je i ravnateljica Klovićevih dvora Vesna Kusin izrazivši zadovoljstvo što je galerija ovu godinu započela realizacijom ovako vrhunskog projekta.

Izložba će ostati otvorena do 2. travnja.

(Hina) xta ymć

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙