Arheološko nalazište pokraj Vukovara jedno je od onih nezaobilaznih mjesta europske povijesti, kulture i civilizacije i toponim za vučedolsku kulturu, rekao je Biškupić, dodavši da autori izložbe u njezino središte stavljaju vučedolsku bojnu sjekiru, simbol serijske proizvodnje kovina u svijetu, a za središnji moto izložbe fokusiran je metalurg-ljevač.
Istaknuo je da je za realizaciju izložbe najzaslužniji naš vrsni poznavatelj vučedolske kulture arheolog Saša Durman.
Ova je izložba nastavak uspješnoga niza i izložbenog predstavljanja vučedolske kulture počevši od 1988., kada se u ovom istom izložbenom prostoru, pod nazivom "Vučedol treće tisućljeće prije nove ere", prezentiralo rezultate dotadašnjih arheoloških istraživanja na Vučedolu.
Arheolog Durman ovom izložbom postavlja nove kriterije u prezentaciji arheološkog materijala te nudi nove znanstvene spoznaje o vučedolskoj kulturi, kazao je Biškupić.
Podsjetio je da je vučedolska kultura, prema istraživanjima, nastala u slavonsko-srijemskome prostoru u trećem tisuljeću prije Krista, smatra se najsnažnijom kulturom eneolitika i najizrazitija je pretpovijesna kulturna pojava u nas. Istodobno sa sumerskim razdobljem u Mezopotamiji, Starim carstvom u Egiptu zvanim i Doba piramida, te ranom Trojom, Vučedol je dominantna kulturna pojava koja je imala velik utjecaj na suvremene kulture ostavivši snažan trag i u europskom naslijeđu, naglasio je Biškupić.
Kada je riječ o budućnosti ovoga nalazišta, ono u programima Ministarstva kulture ima poseban status i podršku. Zahvaljujući Vijeću Europe, odnosno Razvojnoj banci Vijeća Europe i hrvatskoj Vladi, radi se na međunarodnom projektu "Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol" koji će se provoditi do 2008. godine, istaknuo je pokrovitelj izložbe ministar kulture Božo Biškupić.
Autor izložbe Saša Durman brojnu je publiku upoznao s tom važnom tematikom, a predmeti na izložbi su iz brojnih hrvatskih muzeja, muzeja Crne Gore i BiH.
Postav izložbe osmislio je arhitekt Željko Kovačić, o važnosti izložbe govorila je i ravnateljica Klovićevih dvora Vesna Kusin izrazivši zadovoljstvo što je galerija ovu godinu započela realizacijom ovako vrhunskog projekta.
Izložba će ostati otvorena do 2. travnja.