FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U Njemačkoj u mirovinu tek sa 67 godina, no s velikom odgodom primjene

Autor: ;nkre;
BERLIN, 2. veljače 2006. (Hina) - Njemačka vlada odlučila je da ćestarosna granica za odlazak u mirovinu biti povećana sa 65 na 67godina starosti te da će ta odluka stupiti na snagu nešto ranije negoli je to bilo predviđeno, iako tek za 20-tak godina, javljaju njemačkimediji u četvrtak.
BERLIN, 2. veljače 2006. (Hina) - Njemačka vlada odlučila je da će starosna granica za odlazak u mirovinu biti povećana sa 65 na 67 godina starosti te da će ta odluka stupiti na snagu nešto ranije nego li je to bilo predviđeno, iako tek za 20-tak godina, javljaju njemački mediji u četvrtak.

Kabinet Angele Merkel (Kršćansko-demokratska unija, CDU) prihvatio je u srijedu navečer prijedlog ministra rada Franza Muenteferinga (Socijaldemokratska stranka Njemačke, SPD) da se granica za odlazak u mirovinu od 2029. godine podigne na 67 godina. Koalicijskim ugovorom bila je otvorena mogućnost podizanja granice tek 2035. godine.

Prema toj odluci, svi oni koji su rođeni poslije 1962. godine u punu će mirovinu moći tek s napunjenih 67 godina starosti.

Predviđa se da će se od 2012. postupno povećavati starosna dob za mirovinu, da bi sa 2029. godinom ona došla do konačne razine od 67 godina. Dugotrajni rokovi su rezultat kompromisa prema velikom dijelu vladajuće koalicije koji se protivio podizanju starosne granice. Ova vladina odluka naišla je na velik odjek u njemačkoj javnosti koja očekuje da će ona biti i provedena u djelo, odnosno da na tom planu neće biti više nikakvih promjena. Prema nekim ispitivanjima, većina građana se protivi podizanju dobne granice, ali smatra da je ono neizbježno.

Ministar rada Muentefering je izjavio da je, unatoč kritikama, krajnje vrijeme da se nešto poduzme za njemačke mirovine.

"Prosječni životni vijek je dulji pet godina nego što je to bio prije nekoliko desetljeća a istodobno sve više radnika odlazi u prijevremenu mirovinu i sve je manje onih koji plaćaju u mirovinske blagajne. Tu ne treba biti matematički genije da bi se shvatilo da tako dalje više ne ide", izjavio je Muentefering.

Predsjednik Socijaldemokratske stranke Njemačke Matthias Platzek obranio je podizanje starosne granice za odlazak u mirovinu, koje posebice kod socijaldemokrata i sindikata nailazi na veliki otpor.

"Podizanje granice je neizbježno kako bi se uklonile demografske prepreke u ostvarivanju prava na pravednu mirovinu", rekao je Platzek.

Glavni tajnik CDU-a, koalicijskog partnera SPD-a u vladi Angele Merkel, Ronald Poffala također je branio ubrzano podizanje starosne granice. "Samo tako je moguće održati sadašnju razinu mirovina", smatra Poffala.

Predstavnici sindikata, naprotiv, najnovije mjere savezne vlade doživljavaju kao "nepravedno snižavanje mirovina". Sindikat djelatnika u metalskoj industriji IG Metall smatra da povisivanje starosne granice za mnoge radnike znači starost u siromaštvu.

I socijalna udruga VdK smatra da je plan o podizanju starosne granice neodrživ: "Velika većina poduzeća se već sad rado rješava radnika koji su stariji od 60 godina tako da će oni koji će prije 67. godine ostati bez posla dobiti znatno manju mirovinu", smatra predsjednik VdK Walter Hirrlinger.

(Hina) xnkre ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙