Premijer je, odgovarajući na upit HNS-ovca Dragutina Lesara u 'aktualnom prijepodnevu' prve ovogodišnje saborske sjednice, kazao da je Vlada svjesna problema, odnosno velikih razlika u mirovinama koje primaju umirovljenici koji su u mirovinu otišli prije (stari) i nakon 1998. (novi), te da pokušava iznaći rješenje.
"Ne možemo u ovom trenutku ići s lažnim nadama. Pokušat ćemo zajednički riješiti taj problem", rekao je.
Premijer je izvijestio da je Vlada predložila umirovljeničkim udrugama i sindikatima formiranje radne skupine koja bi radila na mirovinskoj reformi.
Vlada, odnosno država, kazao je, u ovom trenutku ne može isplatiti 11 milijardi kuna koliko, tvrdi, iznosi razlika od uplaćenih doprinosa za mirovinsko osiguranje i isplaćenih mirovina.
"To je velik problem koji Vlada ne može riješiti (sama), već svi zajedno, prije svega gospodarstvo", rekao je premijer. Istaknuo je kako je jedini izlaz iz tog velikog problema borba protiv sive ekonomije i jačanje gospodarstva, "jer ako gospodarstvo ne jača, neće biti ni plaća, a kamoli mirovina".
Lesar je rekao da je razlika u mirovinama onih koji su u mirovinu otišli 1998. i onih 2000. 17,3 posto, a da je razlika između prijevremene mirovine i prosječne mirovine umirovljenih 2000. čak oko 40 posto.
Na početku današnje 18. - sjednice Hrvatskog sabora, koja će trajati do sredine veljače, zastupnici su utvrdili dnevni red sjednice na kojemu je, uz osam danas uvrštenih novih točaka, ukupno 68 zakona.
Među novouvrštenima su i predložene izmjene Zakona o izboru članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne samouprave, kojima je cilj spriječiti urudžbiranje tzv. bjanko ostavki na vijećničke mandate.
No, iako je Vlada prošloga tjedna te izmjene po hitnom postupku uputila u saborsku proceduru, Sabor je danas većinom glasova 'srušio' hitni postupak pa će se o njima raspravljati u redovitoj proceduri (u dva čitanja).
Većina zastupnika odlučila je u redovitoj proceduri raspraviti i ratifikaciju Europske konvencije o državljanstvu, koja je također bila predložena po hitnom postupku.
U dnevni red uvršten je i prijedlog ratifikacije Ugovora o suradnji s BiH na području prava stradalnika HVO-a i članova njihovih obitelji.
Na dnevnom redu je i Plan usklađivanja hrvatskoga zakonodavstva s pravnom stečevinom EU za 2006., komunikacijska strategija za informiranje hrvatske javnosti o Uniji i pripremama za članstvo, godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava i ukupnom stanju u oružanim snagama, strategija reforme pravosudnog sustava.