Sredstva iz ove darovnice, kojima upravlja Svjetska banka, osiguralo je nizozemsko Ministarstvo za razvojnu suradnju, a glavni korisnik tih sredstava bit će Hrvatske vode, odnosno njihova novoosnovana tvrtka kćer Hrvatske vode-Jadranski projekt d.o.o.
Tim će se sredstvima financirati izrada pripremne i projektne dokumentacije za desetak gradova i općina u Dalmaciji i desetak gradova i općina u Istri i sjevernom Primorju, uključujući i otoke.
Sam projekt Jadran predviđa pak izgradnju uređaja za pročišćenje voda na tim područjima duž hrvatske jadranske obale, a do sada su aktivnosti započete na područja Rijeke, Opatije, Ike, Ičića, Lovrana, Zadra, Sv. Filipa i Jakova, Pakoštanima i Biogradu, odnosno području s oko 150 tisuća stanovnika te više od 300 tisuća sezonskih gostiju.
Tako su primjerice u Opatiji do sada izgrađene tri crpne stanice, a u tijeku su radovi na izgradnji 10 novih stanica, kao i radovi na nastavku izgradnje kolektorske mreže. U Zadru i Biogradu su pak započete aktivnosti na izgradnji podmorskih ispusta.
Projekt Jadran trebao bi značajno pridonijeti poboljšanju stanja okoliša, s izravnim učinkom na stanovništvo u priobalnom području Hrvatske. U području obuhvaćenom projektom je stalno nastanjeno oko 300 tisuća stanovnika, a u ljetnim mjesecima se zbog sezonskih gostiju taj broj povećava na 850 tisuća.
Ujedno, Projekt bi trebao pomoći u očuvanju prirodnih resursa koji su još značajniji u svjetlu sve većeg potencijala Hrvatske za rast u turizmu, i umnogome se smatra ključem za nacionalni rast u srednjoročnom razdoblju.
Do dovršetka programa bi oko 50 obalnih gradova i općina trebali imati koristi od poboljšanog pročišćavanja otpadnih voda, odvodne infrastrukture i sanitarnih uvjeta.
Svjetska banka i poduzeće Hrvatske vode formalno su započeli Projekt zaštite od onečišćenja voda u priobalnom području u prosincu 2004. godine.
Krajnji je cilj Projekta poboljšati kakvoću vode u obalnom području Hrvatske u skladu sa standardima zaštite okoliša i Nacionalnim akcijskim planom zaštite okoliša te rješavanje problema zagađenja vode duž jadranske obale i uklanjanje nepovoljnog učinka na zaštitu okoliša, javno zdravlje i razvojne mogućnosti hrvatskog turizma.
Uz to, provedbom Projekta Jadran trebalo bi se unaprijediti i poslovanje komunalnih poduzeća, odnosno potaknuti razvoj uslužne djelatnosti prikupljanja, odvodnje, pročišćavanja i ispuštanja komunalnih otpadnih voda u priobalju te nadzor nad kakvoćom vode.