Povod skupu je činjenica da su državni i drugi dužnosnici obavezni do kraja mjeseca dostaviti svoje imovinske kartice, rekao je otvarajući skup predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović.
Podsjetio je na rezultate TIH-ovog istraživanja po čijim rezultatima oko 80 posto ispitanika ne bi glasovalo za dužnosnika koji nije dostavio ili ne želi dostaviti svoju imovinsku karticu.
Predsjednik saborskog Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Josip Leko rekao je da je jedna od osnova demokracije kontrola javne vlasti. Sukob interesa nekog dužnosnika je jedinstven susret politike, prava i etike, ocijenio je Leko dodavši da je u pitanju sukoba interesa potrebno pomiriti načelo privatnosti i prava javnosti na informaciju. Naglasio je da je tijekom rada Povjerenstvo zaprimilo oko 120 zahtjeva za ocjenu od čega je razmatralo oko 40 predmeta. Nakon toga izdano je 15 mišljenja od čega je u pet slučajeva bilo sukoba interesa.
Govoreći o zakonskoj regulativi naglasio je da su potrebne manje izmjene, jer, obrazložio je, ocjena o sukobu interesa donosi se iza zatvorenih vrata, a rezultati su javni. Sav bi rad, mišljenja je, trebao biti javan.
Povjerenstvo od Hrvatskog sabora očekuje tehničku potporu, rekao je.
Skup je nastavljen iznošenjem raznih međunarodnih primjera sprečavanja sukoba interesa u Finskoj, Srbiji i Crnoj Gori, Sloveniji te raznim stručnim predavanjima na temu objavljivanja imovinskih kartica dužnosnika.