Sudionici okruglog stola podsjetili su kako su hrvatske mirovne inicijative (iz 1991.) bile građanski odgovor (prijetnjama agresijom) te da je u siječnju 1991. Mirovni apel (majki vojnika iz Hrvatske koji su se tada nalazili u JNA) poslan generalu JNA Veljku Kadijeviću.
Taj je Mirovni apel u dva dana, 17. i 18. siječnja 1991., potpisalo oko 65 tisuće građana Zagreba, a potpisi su predani tadašnjem hrvatskom predstavniku u Predsjedništvu SFRJ Stjepanu Mesiću.
Kako je istaknuto na danaašnjem okruglom stolu, ta i kasnije mirovne inicijative oslobodile su iz JNA 1.522 osobe raznih nacionalnosti prije početka agresije na Hrvatsku.
Sudionici okruglog stola "Mirovna inicijativa majki 17. i 18. siječnja 1991." zatražili su od Vlade RH i drugih državnih institucija da takve mirovne inicijative budu primjereno vrjednovane i da se ubuduće koriste u predstavljanju i afirmaciji Domovinskog rata.
Jer, kako je zaključeno, Vlada RH ne koristi takve inicijative kao argument protiv nametanja krivnje za rat i pokušaja izjednačavanja žrtve i agresora.
Na današnjem okruglom stolu "Mirovna inicijativa majki 17. i 18. siječnja 1991." sudjelovali su, uz ostale, autorica Mirovnog apela iz 1991. Josipa Milas Matutinović, voditeljica projekta "Žene u Domovinskom ratu" Marija Slišković, povjesničar Josip Jurčević s Instituta "Ivo Pilar", Zdravko Tomac, Zvonimir Šeparović, ravnatelj Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor i voditelj Hrvatskog informacijskog centra Ante Beljo.