"Tome se posvećuje previše pozornosti", rekao je u srijedu za lokalni Radio-Krka iz Novog Mesta ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel, dodajući da se radi o malom i simboličnom kontingentu kojim Slovenija želi pridonijeti stabilizaciji Iraka.
Iako su u javnosti prisutne kritike da taj simboličan čin povećava sigurnosni rizik za Sloveniju, slovenske sigurnosne službe ocijenile su da on nije promijenjen, a Rupel je nedavno ocijenio da je kritičara koji polaze od antiameričkih pozicija u Sloveniji malo, ali da se njihovi stavovi stalno ponavljaju te tako djeluju na javnost koja nije sklona odlasku vojnika u Irak.
Slovenski mediji prenijeli su izjavu State Departmenta u kojoj se pozdravlja odluka slovenske vlade.
U njoj se ocjenjuje da slanje vojnika iz Slovenije u Irak odražava njezinu snažnu privrženost stabilizaciji Iraka, a pohvaljeno je i njezino sudjelovanje u operacijama NATO saveza na Balkanu i u Afganistanu.
Četiri slovenska instruktora prema vladinoj odluci odlaze u centar za obuku oficira iračke vlade u Al-Rustamiyu blizu Bagdada.
Kako se navodi u priopćenju State Departmenta, pripadnici Slovenske vojske vjerojatno će iračke oficire instruirati na području logistike i na nekim drugim područjima.
Iz misije u Jordanu, gdje su sudjelovali u obučavanju iračkih policajaca, u srijedu su se u domovinu vratila tri pripadnika slovenske policije koji tvrde da je njihova zadaća bila naporna, ali u prvom redu zbog sasvim različite klime i kulture od one na koju su navikli i da su se osjećali sigurnima.
Dopuštenje za obuku iračkih policajaca u Jordanu dala je prijašnja vlada lijevog centra, ali bivši premijer Anton Rop ocjenjuje da je misija u Iraku nešto sasvim drugo i da taj potez njegova nasljednika Janeza Janše nije bio promišljen niti potreban jer takve obveze prema NATO savezu, kako tvrdi, nisu davane u vrijeme kad je on vodio vladu.