Kako je za mariborski list "Večer" od petka izjavio bivši premijer Anton Rop, riječ je o simboličkom činu kojim se Slovenija distancira od dominantne europske politike na tom području koju vode države poput Francuske i Njemačke. Predsjednik najveće oporbene stranke i zastupnik u Europskom parlamentu Jelko Kacin rekao je da se koalicija desnog centra s opozicijom nije konzultirala o toj odluci.
"Time je preuzela odgovornost za sigurnost svojih vojnika. Nadam se da imaju odgovor na to kako postupati u slučaju da dođe do otmica slovenskih državljana", rekao je Kacin.
Ministar obrane Karl Erjavec rekao je u četvrtak na večer za Slovensku televiziju da odluka o slanju 4 vojna instruktora u Irak povećava kredibilnost Slovenija u NATO savezu i da bi alternativna mogućnost u obliku obuke iračkih vojnika u Sloveniji bila u sigurnosnom smislu bila rizičnija.
Erjavec je naglasio da nije riječ o promjeni politike prema Iraku nego o sudjelovanju u mirovnoj operaciji NATO saveza što je potpuno odvojeno od borbenih operacija u koje su uključene savezničke snage.
Slovenija u različitim mirovnim misijama na Balkanu, te u Afganistanu i na Cipru ima 250 vojnika.