FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bijeg ulagača od američkog dolara

Autor: ;scvi;
LONDON, 5. kolovoza 2007. (Hina/Reuters) - Nervoza ulagača oko situacije na američkom tržištu hipotekarnih zajmova pogodila je protekloga tjedna tečaj američkog dolara na globalnim deviznim tržištima te je zabilježio veće gubitke prema svim važnijim međunarodnim valutama.
LONDON, 5. kolovoza 2007. (Hina/Reuters) - Nervoza ulagača oko situacije na američkom tržištu hipotekarnih zajmova pogodila je protekloga tjedna tečaj američkog dolara na globalnim deviznim tržištima te je zabilježio veće gubitke prema svim važnijim međunarodnim valutama.

Tečaj eura tako je ojačao za nešto više od jedan posto prema dolaru u odnosu na tjedan ranije, zaključivši u petak trgovanje na 1,3773 dolara. Švicarski franak ojačao je za 1,5 posto, na 1,19 franaka za dolar. Britanska funta ubilježila je tjedni dobitak od 0,8 posto, tako da stoji 2,0233 dolara. U odnosu na jen, pak, dolar je oslabio 0,4 posto, na 117,99 jena.

Vijesti o najnovijim žrtvama problema s otplatama zajmova - jednom američkom hipotekarnom zajmodavcu i dva australska fonda - potaknuli su trgovce valutama da smanje svoju izloženost rizičnijoj imovini. Riječ je o American Home Mortgage Investmentu, koji je najavio da bi mogao likvidirati dio svoje imovine zbog problema s naplatom hipotekarnih zajmova, što je spustilo cijene njegovih dionica za čak 90 posto. Dionica pak australske Macquarie banke oslabila je za više od 10 posto nakon što je upozorila svoje ulagače o gubitcima u svoja dva obveznička fonda nakon problema koji su iskrsnuli na tržištu kredita u srpnju.

To, zajedno s podatkom da je američko gospodarstvo u srpnju kreiralo svega 92.000 novih radnih mjesta, što je njihov najmanji broj od veljače, dok je stopa nezaposlenosti dosegnula 4,6 posto - najvišu razinu od početka godine, potaknulo je ulagače od povlačenja kapitala iz američke imovine, posebice dolara. Slabiji gospodarski pokazatelji i problemi s drugorazrednim hipotekarnim zajmovima jačaju izglede i da će američka središnja banka Fed potkraj godine srezati kamatne stope, što dodatno pritišće tečaj dolara.

"Potrebno je da gospodarstvo zaista bude snažno kako bi prebrodilo ovaj problem s hipotekarnim zajmovima, a čini se da nije onoliko snažno koliko smo mislili da jest", rekao je William Rutheford, predsjednik Rutherford Investment Managementa.

Iz tog razloga 'presušila' je i tzv. vezana trgovina, kojom se uzimaju zajmovi u jeftinim valutama poput jena i švicarskog franka da bi se financirala kupovina valuta s višim prinosima poput australskih i novozelandskih dolara (kivija). Australski dolar oslabio je 0,4 posto prema dolaru, na 0,8545 američkih dolara.

"Neki ulagači kupovali su valute s višim prinosima u nadi da je najgore prošlo no očito nije. Nekolicina ružnih naslova, i ponovno smo tamo gdje smo bili i ranije, a možda je situacija čak i gora. Ulagači će postati još nervozniji oko kupovine australskih dolara, kivija i britanske funte, a skloniji kupovini jena i švicaraca", rekao je Paul Mackel, valutni strateg pri HSBC-u.

A Bank of England (BoE) i Europska središnja banka (ECB) na svom redovitom zasjedanju u četvrtak ispunile su očekivanja tržišnih sudionika ostavivši kamatne stope na sadašnjim razinama. Ključna kamatna stopa u Britaniji ostala je na 5,75 posto, a u eurozoni na 4,0 posto. Predsjednik ECB-a Jean-Claude Trichet nakon zasjedanja banke kazao je da je potrebno "budno praćenje" inflatornih rizika, signalizirajući tako podizanje kamatnih stopa u rujnu.

"Unatoč problemima na financijskim tržištima čini se da ECB namjerava poduzeti još jedno povećanje kamatnih stopa u rujnu ili listopadu. Nakon toga u ECB-u će vjerojatno biti oprezni s podizanjem kamatnih stopa, posebice ako oscilacije na tržištu ostanu velike", stoji u priopćenju Societe Generale upućenom njezinim klijentima.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙