Euro je tako oslabio prema dolaru 1,4 posto na 1,363 dolara, nakon što je u utorak dosegnuo rekordnu vrijednost od 1,3852 dolara. Dolar je ojačao i prema švicarskom franku, za 0,6 posto, pa se njime trgovalo po 1,208 franaka. Britanska je funta također oslabila prema dolaru, za 1,6 posto na 2,0233 dolara, nakon što je u utorak dosegnula najvišu vrijednost u proteklih 26 godina od 2,0655 dolara.
Dolar, koji je proteklih tjedana uvelike 'patio' zbog zabrinutosti oko situacije s otplatama drugorazrednih hipotekarnih zajmova na američkom tržištu, u drugoj polovini tjedna ojačao je zbog značajnije sklonosti ulagača da izbjegavaju rizik. "Situacija je podijeljena kada je u pitanju američki dolar. S jedne strane pojačana nesklonost rizičnoj imovini navodi ulagače da utočište potraže u sigurnijoj imovini a drugu stranu predstavlja činjenica da je pogoršanje na tržištu zajmova generirano upravo u SAD-u", tumače analitičari BNP Paribas-a.
Naime, signali da bi se kriza s otplatama hipotekarnih zajmova u SAD-u mogla proširiti i na ostala kreditna tržišta mogli bi, smatraju analitičari, negativnije utjecati na ostala gospodarstva u svijetu, što potiče trenutni korektivni uzlet tečaja dolara. "Idućih tjedana očekujemo ponovno utvrđivanje rizika na financijskim tržištima i to vjerojatno kvalitativno drugačije nego u prijašnjim slučajevima", tvrdi Steve Pearson pri HBOS-u. "Jednom kada trend izbjegavanja rizika ojača i postane dominantnom tržišnom temom, dolar će poskupjeti", smatra Pearson.
Jedinstvena europska valuta oslabila je pak po objavi neočekivano lošeg podatka o poslovnoj klimi u Francuskoj, koji je u srpnju ostao nepromijenjen u odnosu na lipanj, zadržavši se na 110 bodova. No, nije značajnije reagirala na očekivani blagi pad njemačkog indeksa poslovnog optimizma Ifo u srpnju na 106,4 boda jer takvo očitovanje nije prigušilo očekivanja da će Europska središnja banka (ECB) sljedećih mjeseci ponovno podići ključne kamatne stope a i njemačke su kompanije i dalje optimistične u vezi s gospodarskim trendovima u sljedećih šest mjeseci. ECB bi u rujnu mogao povisiti ključne kamatne stope na 4,25 posto.
No, dolar je oslabio prema jenu na najnižu razinu zadnjih tri mjeseca od 118,5 jena za dolar. Euro je također oslabio, pa iznosi 161,6 jena. Razlog tome je što u doba pojačane nesklonosti ulagača riziku tradicionalno jača i japanska valuta. Tome je doprinio i signal da bi japanska središnja banka mogla ponovno podići svoju ultra-nisku ključnu kamatnu stopu, koja od veljače iznosi 0,5 posto.