FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Rekordno niska vrijednost dolara prema euru

Autor: ;vmom;
LONDON,FRANKFURT, 15. srpnja 2007. (Hina/Reuters) - U proteklom se tjednu na svjetskim deviznim tržištima američka valuta ponovno našla pod pritiskom zabrinutosti vezanih uz tamošnji sektor hipotekarnih zajmova, što je rezultiralo njezinim padom na rekordno nisku razinu prema euru te novu najnižu razinu u posljednjih 26 godina u odnosu na funtu.
LONDON,FRANKFURT, 15. srpnja 2007. (Hina/Reuters) - U proteklom se tjednu na svjetskim deviznim tržištima američka valuta ponovno našla pod pritiskom zabrinutosti vezanih uz tamošnji sektor hipotekarnih zajmova, što je rezultiralo njezinim padom na rekordno nisku razinu prema euru te novu najnižu razinu u posljednjih 26 godina u odnosu na funtu.

Dolar je tako u proteklom tjednu zabilježio rekordno nisku razinu prema euru, premašivši 1,38 dolara, te zabilježio novu najnižu razinu u proteklih 26 godina prema funti koja je u jednom trenutku stajala 2,0316 dolara. Krajem tjedna se eurom, koji je na tjednoj razini ojačao 1,1 posto, trgovalo po 1,378 dolara. Funta je istodobno stajala 2,0343 dolara, što predstavlja njezini dobitak od 1,2 posto u odnosu na tjedan ranije.

Američka valuta bila je na gubitku i prema jenu, oko 1,2 posto, završivši na 121,9 jena, a veći je gubitak zabilježila i prema švicarskom franku, od 1,3 posto, te se njome trgovalo po 1,2023 franaka.

Dolar su u proteklom tjednu ponajviše pritisnule bojazni od prelijevanja poteškoća s američkog tržišta hipotekarnih zajmova na šire gospodarstvo. Zabrinutost financijskih tržišta zbog tih problema dodatno je potpirilo upozorenje agencija za kreditni rejting Standard & Poor's i Moody's Investors Service da je dug povezan s rizičnim hipotekarnim zajmovima premašio vrijednost od 17 milijardi dolara. Ulagači su stoga počeli zazirati od rizične imovine.

Uslijedio je val naglih rasprodaja na tržištima dionica, pad prinosa po državnim obveznicama, pojačana nestabilnost na deviznim tržištima i val kupovina valuta s nižim prinosima, poput jena.

"Na tržištu i dalje dominiraju dvije teme: klizanje dolara pod pritiskom strahovanja vezanih za stanje na tržištima zajmova te spekulacije hoće li taj trend rezultirati značajnijim otklonom od rizične imovine i prigušivanjem vezane trgovine", tumači Laura Ambroseno iz londonskog Morgan Stanley-a.

Euro je u proteklom tjednu uz rekordne vrijednosti prema dolaru zabilježio i novi rekord prema jenu, pod utjecajem razlike u razini ključnih kamatnih stopa između eurozone s jedne i SAD-a i Japana s druge strane. No, krajem tjedna euro je stajao 168,03 jena, gotovo nepromijenjen u odnosu na tjedan ranije.

Japanska valuta našla se pod pritiskom usprkos snažnom rastu narudžbi industriji u svibnju za čak 5,9 posto koji je osjetno premašio prognoze analitičara da će stopa rasta iznositi 2,6 posto."Iznenađujuće snažno očitovanje tog pokazatelja blago je poduprlo očekivanja da će središnja japanska banka sljedećeg mjeseca podići ključne kamatne stope", kazao je Kazuhiko Shibata iz tokijskog ogranka Dresdner Bank.

Istodobno se očekuje da će i Europska središnja banka (ECB) u rujnu podići ključne kamatne stope, i to na 4,25 posto, dok izgledi za podizanje ključnih kamatnih stopa u SAD-u polako blijede pa razlika u razini ključnih kamatnih stopa i dalje pritišće jen, tumači Shibata.

Iako su se cijene dionica u međuvremenu stabilizirale a prinosi po obveznicama porasli, što znači da su se na tim tržištima u međuvremenu donekle stišale bojazni od prelijevanja problema na američkim tržištima hipotekarnih zajmova na šire gospodarstvo, ulagači na tržištima valuta i dalje su prodavali dolar.

Dužnosnici središnje američke banke Fed na čelu s predsjednikom filadelfijskog ogranka Charlesom Plosserom i članom Fed-ova vijeća guvernera Kevinom Warshom naglasili su da opasnost od širenja poteškoća na tržištu zajmova na šire gospodarstvo nije velika.

Usprkos tome, dolar je sve manje privlačan ulagačima budući da se monetarne vlasti eurozone, Velike Britanije pa i Japana pripremaju zaoštriti monetarnu politiku.

"Sve dok tržište procjenjuje da je veća vjerojatnost da će Fed sniziti nego da će povisiti ključne kamatne stope dok ih ECB i ostali podižu, trend prodaje dolara neće se mijenjati", zaključuje Derek Halpenny iz BTM-UFJ-a.

(Hina) xvmo yvmo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙