Iako je riječ o novim naslovima, pojedina su poglavlja iz tih knjiga već publicirana u različitim edicijama u Hrvatskoj i BiH rekao je Josip Šentija, koji je knjige predstavljao.
Pisac i esejist Lovrenović, kako je rečeno, tematizira neposrednu krvavu bosansku prošlost i tranzicijsku sadašnjost iz pozicije političkog kroničara, analitičara ideologije, te komentatora socioloških i kulturoloških prevrata. Ključne formule iz kojih autor promišlja aktualitet povijesnih i političkih zbivanja mogle bi se opisati kao dekonstrukcijski model analize, istaknuto je u recenziji.
Sarajevski pjesnik, esejist i književni kritičar Željko Ivanković svoju je knjigu tematski podijelio na tri cjeline. Prva obrađuje književnost bosansko-humskih stećaka, srednjovjekovlje u narodnoj predaji, kulturnu povijest i književnosti. Druga cjelina obrađuje kulturni identitet kao mitsko stanje svijesti, srpsku stranu rata, Dayton, pitanje kako živjeti zajedno, te jezične probleme. Treća cjelina problematizira pisca i egzil i druge teme.
Knjigom "Fratar i njegova Bosna" bivši provincijal franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Petar Anđelović obilježava sedamdeset godina života. Tekstovi uvršteni u knjigu, kako je rečeno, potvrđuju fra Petrov angažman i angažman bosanskih franjevaca u nekoliko pravaca - franjevački, općecrkveni, bosanskohercegovački i hrvatski.
Sve tri predstavljene knjige istovremeno su potvrda bosanskih identiteta, kao i načina na koje Hrvati BiH imaju pravo i odgovornost za BiH, rekao je književnik Miljenko Jergović.