Ljubičić je istaknuo da hrvatsko zdravstvo ne može opstati i napredovati bez suvremenih metoda rada, tehnološke opreme i lijekova, a specijalizirani sajam Medicina i tehnika višestruko je nadišao hrvatske okvire postavši najvećim takvim sajmom u regiji.
Hrvatsko zdravstvo okreće se nacionalnim programima prevencije, na što nije polagano dovoljno pozornosti u proteklih desetak godina, najavio je ministar.
Još će se više raditi na prevenciji raznih bolesti kod osoba starijih od 50 godina, poput šećerne bolesti ili visokog tlaka.
Kao primjer istaknuo je Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, u okviru čega je bilo odaslano 150.000 poziva na mamografske preglede. Odaziv je bio 51 posto, a otkriven je 151 slučaj raka dojke u ranom stadiju, što znači da je spašen 151 život.
Uskoro krećemo i sa zakonodavnim okvirom uspostave kontroliranog sustava kvalitete, koji će biti usklađen s visokorazvijenim zemljama, kazao je Ljubičić.
U sklopu toga proradit će Agencija za kontrolu kvalitete u zdravstvu, kakve postoje u 25 zemalja Europske unije, a nema razloga da Hrvatska ne bude 26. zemlja, rekao je ministar ocjenivši to "najvećim iskorakom u hrvatskom zdravstvu u zadnjih deset godina".
Ljubičić je također pohvalio inicijativu da se na sajmu predstave civilne udruge koje se bave zdravstvom, jer se zdravstvena politika u Hrvatskoj kreira zajednički s pacijentima i građanima, što je najbolji kontrolni mehanizam njezine kvalitete.
Sajam nudi novosti s područja medicine, farmacije, optike, stomatologije te ortopedskih pomagala i rehabilitacijske opreme. Uz izložbeni prostor u četiri paviljona Zagrebačkog velesajma bit će održano četrdesetak stručnih skupova, seminara, konferencija, okruglih stolova i savjetovanja.