FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Okrugli stol "Pravo na okoliš-uključivanje javnosti u odlučivanje o okolišu"

Autor: ;mbuj;
ZAGREB, 20. travnja 2007. (Hina) - Okrugli stol "Pravo na okoliš-uključivanje javnosti u odlučivanje o okolišu" održan je danas u Zagrebu u organizaciji Vladinog Ureda za ljudska prava u suradnji s Agencijom za zaštitu okoliša.
ZAGREB, 20. travnja 2007. (Hina) - Okrugli stol "Pravo na okoliš-uključivanje javnosti u odlučivanje o okolišu" održan je danas u Zagrebu u organizaciji Vladinog Ureda za ljudska prava u suradnji s Agencijom za zaštitu okoliša.

Predstojnik vladinog Ureda za ljudska prava Luka Mađerić rekao je da ljudsko pravo na zdrav okoliš mora biti jedno od naših prioriteta, dodajući da i Hrvatsku mnogi doživljavaju kao zemlju očuvane prirode. Pozdravio je prijedlog novog zakona o zaštiti okoliša kojeg je Vlada uputila u Hrvatski sabor, a kojim će se stvoriti institucionalni uvjeti za razvitak i djelovanje novih instrumenata zaštite okoliša.

Istaknuo je kako se o ljudskim pravima treće generacije, u koje spada i ljudsko pravo na zdrav okoliš, premalo govori. Ljudsko pravo na zdrav okoliš sadrži i obvezu za očuvanjem neuništenog i prirodnog životnog prostora za buduće generacije. S pravnog stajališa radi se o dvije ustavne kategorije - pravu građana na zdrav okoliš i pravu građana na informaciju, rekao je Mađerić.

Dodao je da ljudska prava treće generacije, u koja se ubrajaju i pravo na razvoj, mir, komunikaciju, humanitarnu pomoć te na udio u eksploataciji zajedničkog nasljeđa, osiguravaju uvjete za provedbom prve i druge generacije ljudskih prava.

Branka Ilakovac iz Agencije za zaštitu okoliša rekla je kako Agenciji najviše upita upućuje privatne tvrtke, a građani i nevladine udruge još uvijek nedovoljno. Najviše upita odnosi se na otpad, a najmanje na biološku raznolikost, rekla je Ilakovac.

Vladimir Lay iz Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar" rekao je da su gospodarski i ekološki interesi često u sukobu. Kao primjer sukoba u kojem je krupni kapital nadvladao interes života naveo je slučaj onečišćenja iz Karlovačke pivovare u kojem je čovjek umro od posljedica onečišćenja. Rekao je također da je onečišćenje u Sisku primjer sustavnog trovanja građana od strane Inine rafinerije uz suučesništvo države.

Lay se založio za potrebu sustavnog informiranja građana o postupanju u izvanrednim okolnostima ekoloških incidenata, za uspostavu kvalitetnog, a ne formalnog sustava eko stožera na svim razinama vlasti u kojima će sudjelovati i građani a ne samo političari, koji su često skloni zataškavanju incidenata te da se iz sustava uklone pojedinci koji su tijekom godina razvili prebliske odnose s djelatnicima tvrtki zagađivača i potencijalnih zagađivača.

U radu su sudjelovali predstavnici organizatora te Minstarstva zaštite okoliša, Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, ekološke udruge PCAP Karlovac i Press centra za okoliš.

(Hina) xbma yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙