FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Okrugli stol o dužnosnicima u nadzornim odborima

Autor: ;nbrc;
ZAGREB, 18. travnja 2007. (Hina) - Ministri i državni dužnosnici ne bi trebali biti članovi nadzornih odbora u poduzećima u državnom vlasništvu, prevladavajući je, iako ne i jedinstven stav s današnjeg okruglog stola o ulozi članova nadzornih odborima (NO) koji u tim odborima predstavljaju državu.
ZAGREB, 18. travnja 2007. (Hina) - Ministri i državni dužnosnici ne bi trebali biti članovi nadzornih odbora u poduzećima u državnom vlasništvu, prevladavajući je, iako ne i jedinstven stav s današnjeg okruglog stola o ulozi članova nadzornih odborima (NO) koji u tim odborima predstavljaju državu.

Okrugli stol organizirali su Vlada i zagrebački Ekonomski fakultet, a okupio je petnaestak sudionika - predstavnike Vlade i Sabora, Ekonomskog i Pravnog fakulteta, tržišta kapitala, nekoliko velikih tvrtki te sindikata.

Iako je većina sudionika mišljenja da dužnosnici ne bi trebali biti članovi NO-a u tvrtkama, ministar gospodarstva Branko Vukelić smatra da se država ili Vlada kao vlasnik ne smiju odreći prava kojeg imaju, odnosno prava na svog predstavnika u NO.

"Interes je svih da država tamo gdje ima vlasništvo bude zastupljena i da bude efikasna i učinkovita", kaže Vukelić.

Smatra da su pitanja za raspravu tko bi mogli biti i kako bi se birali ti predstavnici, te da politiziranje, kao u njegovu slučaju predsjednika NO Brodosplita, nije dobro.

No, većina ostalih sudionika smatra da ministri i državni dužnosnici ne bi trebali biti u nadzornim odborima, da bi u njima trebali biti stručnjaci, a Siniša Petrović sa zagrebačkog Pravnog fakulteta iznio je primjer nekih zemalja u kojima su pri Vladi, ili ministarstvu osnovana posebna tijela, agencija ili holding u kojima stručnjaci osmišljavaju strategije upravljanja, obavljaju sve vlasničke funkcije države u društvima u kojima država ima udjele.

Ekonomski i pravni stručnjaci, gospodarstvenici i predstavnici sindikata posebno ističu da dužnosnici ne bi trebali biti u nadzornim odborima tvrtki koje funkcioniraju u konkurentskim uvjetima, dok je u tvrtkama koje imaju monopolan ili kvazimonopolan položaj pitanje kako ih organizirati s obzirom da se sutra mogu naći na tržištu.

Potpredsjednica Sabora Đurđa Adlešić nije optimistična da bi se nešto moglo napraviti u ovoj godini, ali smatra da bi budućoj Vladi trebalo preporučiti da dužnosnici iziđu iz članstva u NO.

U Hrvatskoj je trenutno oko stotinjak poduzeća koja su od posebnog interesa, a većina sudionika smatra da taj broj treba smanjiti.

Smatra to i Hrvatska udruga poslodavaca, a predsjednik HUP-a Emil Tedeschi ističe da na tom popisu ne smiju biti tvrtke koje su izlistane na burzi.

Kao neprihvatljiv, skandalozan primjer navodi Croatia osiguranje u čijem su NO dužnosnici, a CO je na burzi i u konkurenciji s drugim osiguravateljima na tržištu.

"Ne može ministar, državni tajnik do podne štititi interese društva, a popodne raditi na regulaciji tržišta", poručuje Tedeschi.

Iznoseći okvirne zaključke skupa, dekan zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Darko Tipurić ističe da su preduvjeti za članstvo u nadzornim odborima stručnost, nezavisnost, uključenost i svijesti o osobnoj odgovornosti, da treba osnažiti ulogu nadzornih odbora, da za rad u tim odborima treba imati i raspoloživo vrijeme te da članstvo treba biti plaćeno.

(Hina) xbn yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙