Autor Nacrta preporuka Kristijan Grđan, koji je s timom suradnika analizirao tekstove o toj temi objavljivane tijekom proteklih šest godina, istaknuo je kako je jedna od najčešćih grešaka u pisanju hrvatskih medija korištenje neprimjerenog jezika. Tako se umjesto AIDS često koristi SIDA, umjesto "zaraziti se HIV-om", novinari često koriste "pokupiti HIV" i slično.
Govoreći o greškama javnih institucija prema medijima, Kristijan Grđan je naglasio da su to prije svega odavanje profesionalne tajne, ali i neažuriranost općih podataka o toj bolesti u Hrvatskoj.
Također je ukazao i na nužnost ustrojavanja ureda za odnose s javnošću u javnim službama.
Mediji bi trebali koristiti nestigmatizirajući jezik, te afirmativno prikazivati osobe koje žive s HIV/AIDS-om, mišljenja je predstavnik Centra za HIV/AIDS Tomislav Vurušić.
U tome bi veliku ulogu trebalo igrati Hrvatsko novinarsko društvo, a za korektno i afirmativno pisanje o toj temi trebala bi biti ustrojena i novinarska nagrada, istaknuo je Vurušić.
Podsjećajući na medijske napise o zaraženim djevojčicama Eli i Nini, ali i slučaju D.D.-a koji je navodno zarazio svoju ženu i još neke osobe iz svoje okoline, Vurušić je rekao kako objavljivanje identiteta zaražene osobe može im u lokalnim sredinama jako naštetiti.
U raspravi o tome postoji li konflikt između prava na privatnost pojedinca koji živi s HIV/AIDS-om i prava novinarske struke da artikulira glas građana i štiti interes javnosti, novinari su rekli kako je način pisanja o toj temi odraz uredničke politike neke medijske kuće, a bilo je i tvrdnji kako je ustrojavanje predložene novinarske nagrade nepotrebno.