Predsjednik Mesić je istaknuo da Goldsteinova knjiga pridonosi rasvjetljavanju istine o zbivanjima u Drugom svjetskom ratu. Poručio je i kako očekuje da će ona, kao i današnja prezentacija, svjedočiti o onome što se dogodilo, kako se to više nikada ne bi ponovilo i kako bismo iz povijesti izvukli pouke za nas i za buduće generacije.
Knjiga je potrebna kako bi i oni, rođeni poslije rata, razumjeli što se i zašto dogodilo, jer postoje različite interpretacije tih događaja, istaknuo je Mesić. "Jedni su indoktrinirali mlade kroz udžbenike koji su falsifikati povijesti, drugi su pokušali prikazati povijest klasificirajući događaje, a treći su pokušavali prikazati one koji su izgubili kao pobjednike", naveo je Mesić.
"Prevladali smo pitanje holokausta i nikom pametnom više ne pada napamet zanijekati ga", istaknuo je predsjednik Mesić. U Jasenovcu su protivnici režima bila i mala, pa čak i nerođena djeca jer se genocid pokušao opravdati stvaranjem NDH tvorevine nacističko-fašističke sile, a provoditelji te politike bili su često i brutalniji nego što su to njihovi nalogodavci tražili, kazao je, među ostalim, predsjednik Mesić.
Jedan od recenzenata knjige Ivo Banac ističe da je Goldsteinov rukopis više od memoarske literature te da autor piše o prijelomnom vremenu recentne hrvatske povijesti, točnije 1941., Goldstein piše o naravi ustaškog i komunističkog pokreta vezano uz karlovački i kordunaški kraj, o ratnim prilikama koje najbolje poznaje, u kojima je i sam bio sudionik. Knjiga pokazuje iznimnu Goldsteinovu erudiciju, bogatstvo sjećanja na ta događanja, korištenje arhivske i druge građe te mnoštvo komentara o ponašanjima pojedinaca, važnih aktera tadašnjih političkih zbivanja, istaknuo je Banac.
Povjesničarka Latinka Perović ustvrdila je da je riječ zločin jedna od najkorištenijih na ovim prostorima, zapitavši kada je zapravo počela 1941., je li uopće završila ili još uvijek traje, te je li uopće moguće prevladati prošlost.
Kazala je da je Goldstein svoju knjigu zapravo pisao cijeloga života, od svoje 13. godine. U njoj se vraća na najtraumatičnije dijelove svog života, a njome je pokazao vrhunac emocionalne i intelektualne zrelosti, ali govori i o zrelosti sredine u kojoj je ona nastala i u kojoj se o njoj govori, ocijenila je, dodavši kako knjiga otvara mnoga pitanja na koja tek treba odgovoriti vezana uz Jugoslaviju i komunizam.
Razgovor su organizirali Centar za suočavanje s prošlošću Documenta i Novi Liber.