O knjizi su govorili ravnatelj Kršćanske sadašnjost Adalbert Rebić, glavni urednik Glasa koncila Ivan Miklenić, priređivač mon. Stanković, a prigodnu riječ uputio je i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.
Rebić je ocijenio kako je knjiga "reprezentativna za djelo velikoga i dobrog zagrebačkog nadbiskupa Franje Kuharića". "Ona će ubrzati postupak za njegovo proglašenjem blaženim", rekao je, istaknuvši kako su mnogi u kardinalu Kuhariću gledali "istinskoga diva čija je snaga promijenila Balkan".
Knjiga otkriva vrijednosti hrvatskih vjernika, kojima je kardinal Kuharić bio istinski poticaj, kazao je Miklenić. Podsjetio je da se kardinal Kuharić među hrvatskim iseljeništvom stalno zauzimao za očuvanje vjerskog i nacionalnog identiteta.
Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić knjigu mons. Stankovića ocijenio je svojevrsnom memorijom o kardinalu Kuhariću. "Ona će nam pomoći da nastavimo tamo gdje je on stao", rekao je Bozanić.
Knjigu "Kardinal Kuharić u hrvatskom iseljeništvu - Zapadna Europa", kao petu po redu o kardinalu Kuhariću u hrvatskom iseljeništvu, objavili su zagrebački nakladnici Kršćanska sadašnjost i Glas koncila. U knjizi (747 str.) su uvršteni tekstovi objavljivani u Glasu koncila i drugim novinama.
Podijeljena je u devet poglavlja u kojima tekstovi i dokumenti govore o Kuharićevu putu prema oltaru, njegovu boravku među Hrvatima Zapadne Europe, o odnosu Biskupske konferencije i pojedinih biskupa o inozemnoj pastvi, studijskim sastancima hrvatskih pastoralnih i socijalnih radnika Zapadne Europe, različitim temama među Hrvatima u Zapadnoj Europi, odnosu jugoslavenskih vlasti i položaju Crkve između čekića i nakovnja, Crkvi u osvitu slobode, nekim važnim dokumentima, Hrvatima u susjednim zemljama i Hrvatskim katoličkim misijama u Zapadnoj Europi.
Na kraju knjige objavljeni su sažetci na engleskom i njemačkom jeziku.
Mons. Vladimir Stanković bio je višegodišnji ravnatelj Hrvatske inozemne pastve. Priređivač je svih pet knjiga o kardinalu Franji Kuhariću među hrvatskim iseljenicima.