FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljena Grubišina knjiga "Berluskonizam - Talijanski politički dossier 2001.-2006."

Autor: ;mkov;
ZAGREB, 27. veljače 2007. (Hina) - Knjiga novinskih kolumni politologa Damira Grubiše "Berluskonizam - Talijanski politički dossier 2001.-2006." predstavljena je danas u Zagrebu.
ZAGREB, 27. veljače 2007. (Hina) - Knjiga novinskih kolumni politologa Damira Grubiše "Berluskonizam - Talijanski politički dossier 2001.-2006." predstavljena je danas u Zagrebu.

O knjizi su govorili urednik Neven Šantić, recenzent Milan Rakovac i autor, a predstavljanje je vodio direktor Novoga lista Franjo Butorac.

Šantić smatra kako Grubiša iz Zagreba bolje vidi Italiju od mnogih, kako je rekao, koji su došli u Rim, a nisu vidjeli papu.

"Tekstovi u knjizi su ključ za razumijevanje stanja na Apeninskom poluotoku", rekao je dodavši, kako se kroz njih mogu pratiti iz hrvatskog kuta talijansko-hrvatski odnosi s početka 21. stoljeća.

Rakovac je berluskonizam usporedio sa srpskim seljacima, za koje je ruski putopisac ustvrdio, ako im umjesto kubura damo topove međusobno će se istrijebiti.

"To je kao balkanski etnobanditizam, u kojem seljaci kad dobiju zolje i stingere razaraju trezore banaka i pljačkaju novac", rekao je, dodavši kako je taj populizam jednako jak kao i Lenjinov komunizam ili Mussolinijev fašizam. Po Rakovčevu mišljenju, knjiga je studija o Berlusconijevu novofašizmu, koji je, kako je kazao, mnogo gori i opasniji od bivšega fašizma.

"Europa se za sad, zbog izbora koji određuju pobjednika, ne može boriti protiv berluskonizma", ustvrdio je Rakovac dodavši, kako se između ostalih takav tip vlasti danas može pronaći u Norveškoj, Belgiji, Nizozemskoj, Španjolskoj, Irskoj, Italiji i Austriji.

Autor knjige smatra kako su značajke berluskonizma autoritarizam, manipulacija, uspostava korporacijske države, korupcije na vlasti, stvaranje političkoga konflikta koji, kako tvrdi, stalno izmišlja neprijatelje te povijesni revizionizam.

Knjiga kolumni "Berluskonizam - Talijanski politički dossier 2001.-2006." (300 str.), koje su u proteklih pet godina izlazila u Novom listu objavili su riječki nakladnici Novi list i Adamić.

Podijeljena je u 12 poglavlja, u kojima autor piše o preduvjetima za Berlusconijevo preuzimanje vlasti, desnoj političkoj eliti, ozračju režima, prototipu političkoga korupcionaša, obračunu s pravosuđem, kontroli politike nad medijima, padu talijanskoga prestiža, ideologiji menadžerske države, prezidencijalizmu, odnosu intelektualaca i vlasti, povijesnom revizionizmu i Berlusconijevim pobjedama i porazima.

Damir Grubiša rođen je 1946. u Rijeci, a sada je prodekan Fakulteta za političke znanosti u Zagrebu. Autor je knjige "Politička aksiologija Europske unije".

(Hina) xmkov ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙