Vlada je u odgovoru na Pavlihinu inicijativu ističe da su Slovenija i Hrvatska prijateljske susjedne države s intenzivnom suradnjom na mnogim područjima, te da bi povlačenje veleposlanika u Ljubljanu na konzultacije dodatno zakompliciralo odnose i rješavanje otvorenih pitanja.
U odgovoru koju je objavio vladin ured za informiranje navodi se da se Slovenija uvijek zauzimala za mirno i sporazumno rješavanje otvorenih pitanja, pa i graničnog.
"Vlada će i dalje nastojati da se na prijateljski i miroljubiv način te u skladu s međunarodnim pravom riješi pitanje granice, a u tim će nastojanjima odlučno ustrajati na poštivanju stanja od 25. lipnja 1991. godine", navedeno je u odgovoru.
Glede Pavlihina prijedloga da se potpora Slovenije uključivanju Hrvatske u EU uvjetuje otvorenim bilateralnim pitanjima, odgovoreno mu je da je članstvo Hrvatske u EU u slovenskom interesu među ostalim i zbog otvorenih pitanja i teškoća koje su posljedica neusklađenosti hrvatskih zakona i prakse s europskom pravnom stečevinom.
Slovenija upozorava da tu neusklađenost Hrvatska treba riješiti što prije, a slovenska vlada je Europsku komisiju u više navrata upozorila i na potrebu da se Hrvatska "u odnosima sa susjednim državama počne ponašati kao vjerodostojan partner koji poštuje i ispunjava prihvaćene obveze iz međunarodnog prava", navodi se u odgovoru Pavlihi.
"Dosljedna i potpuna provedba onoga što se dogovori temelj je za međusobno povjerenje i uvjet za konstruktivne razgovore za rješenje otvorenih pitanja", navela je vlada i dodala da ključni dokumenti Europske unije Hrvatsku "izričito pozivaju na rješavanje otvorenih pitanja sa susjednim državama". Takvo se stajalište, navodi u odgovoru Pavlihi slovenska vlada, ponavlja i u zaključcima ministara vanjskih poslova EU-a, a potvrdili su ih i šefovi država i vlada na svom summitu sredinom prosinca prošle godine.
Vlada se uopće nije osvrnula na Pavlihin prijedlog da Slovence treba pozvati da ne ljetuju u Hrvatskoj.