"Pavlihin prijedlog ne pridonosi smirivanju najnovije diplomatske bitke niti ublažavanju hrvatskih stajališta, a jamačno niti rješenju otvorenih bilateralnih pitanja, posebno ne graničnog", rekao je Juri komentirajući prijedlog što ga je njegov kolega javno iznio slovenskoj vladi i javnosti.
Pavliha, koji je u ranijoj vladi bio ministar za promet, a sada je potpredsjednik parlamenta iz redova oporbe, u srijedu se zauzeo za "novu taktiku" prema Hrvatskoj i slovenskoj vladi predložio niz oštrih mjera, među ostalim povlačenje veleposlanika, prekid potpore ulasku Hrvatske u EU i turistički 'bojkot'.
Juri je rekao da su i hrvatska stajališta oko granice oštra, ali da ih određuje godina u kojoj su izbori, te da ne treba stvarati dodatni animozitet u javnosti.
Juri je izrazio zabrinutost zbog izjave ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela tjedniku European Voice i reakcijom tužiteljice Haškog suda Carle del Ponte te dodao da Rupelova izjava nema uporišta u stajalištima parlamenta.
"Reakcija Carle del Ponte je na mjestu i ne može nam služiti na čast", rekao je Juri.
Ona je u srijedu rekla da potpuna suradnja Beograda s Haagom znači da je potrebno uhićenje bjegunca, te da se nada da će EU podržavati sud u traženju Ratka Mladića, te da bi drukčije stajalište, odnosno popuštanje, bilo slab signal za buduću vladu u Srbiji.
Pri tom je izrazila čuđenje stajalištem "ministra vanjskih poslova Slovenije" da EU neće tražiti predaju Mladića tijekom pregovora o zaključivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nego tek na kraju tog procesa.