Spomenuto područje na lijevoj obali Dragonje Slovenija smatra teritorijalno spornim, odnosno smatra ga slovenskim, jer još nije zaključen sporazum o granici. Slovenija stoga svaku "promjenu stanja u odnosu na 25. lipnja 1991" registrira i reagira na "jednostrane poteze" hrvatske strane.
Slovenski ministar Podobnik u pismu dvojici hrvatskih ministara "izrazio je iznenađenje" da su na spomenutom području uz granicu postavljene ploče da je tu dopušten lov s obzirom na to da je riječ o " parku prirode Sečoveljske soline", ekološkom rezervatu oko stare solane na slovenskoj strani koji je "zaštićen po slovenskim zakonima.
"Postavljanje ploča i objekata za lov, kao i sam lov, u suprotnosti su s međunarodnim obvezama koje su prihvatile obje države", naveo je u pismu ministrima Biškupiću i Čobankoviću slovenski ministar.
Kako navodi Slovenska tiskovna agencija STA, Podobnik je tako reagirao jer je Hrvatska bez prethodne obavijesti postavila ploče s oznakama da je lov na tom području dopušten, te postavila objekte za lov poput "prikrivenih lovačkih mreža za pucanje na vodene ptice".
Takvi postupci, na koje u pismu upozorava Podobnik, po ocjeni slovenske strane predstavljaju kršenje Ramsarske konvencije o zaštiti močvarnih područja, ali i kršenje "acquisa" Europske unije, pa je o tome, kako navodi ministar Podobnik, Slovenija obavijestila Sekretarijat Ramsarske konvencije i "nadležna tijela EU-a".
Podobnik izražava očekivanje da će nadležna hrvatska tijela djelovati u sklopu svojih nadležnosti i spriječiti postupke koji bi ugrožavali međunarodni karakter tog močvarnog područja, te uspostaviti prvobitno stanje.
Kako navodi STA, Slovenija je granice zaštićenog područja Sečoveljske soline odredila 1989. godine, preuzela ih je i u kasnijim rješenjima i u planu ekološko zaštićenih područja .
Time je Slovenija uvažila činjenično i pravno stanje na dan 25. lipnja 1991., dok spomenuti postupci Hrvatske na lijevoj obali Dragonje predstavljaju "neposredna i gruba kršenja izjave o izbjegavanju incidenata koju su dvije vlade potpisale 10. lipnja 2005," (Brijunska izjava) naveo je u pismu hrvatskim ministrima Podobnik.
Spomenuto područje na lijevoj obali Dragonje Slovenija smatra teritorijalno spornim, odnosno smatra ga slovenskim, jer još nije zaključen sporazum o granici.