Kritike civilne udruge GONG i Hrvatskog novinarskog društva (HND) na račun najnovijeg prijedloga zakona o tajnosti podataka, kako kažu predsjednica GONG-a Suzana Jašić i potpredsjednik HND-a Zdenko Duka, idu za tim da javnost upozore da bi usvajanjem prijedloga bez preinaka, tajnost u Hrvatskoj postala pravilom, a ne iznimkom.
Duka smatra da će time biti otežano izvještavanje o stvarima od javnog interesa i kontrola tijela javnih vlasti, što je osnovna zadaća medija u demokraciji.
Na javnoj tribini GONG-a i HND-a spominjale su se i riječi cenzura i autocenzura. Slično se dogodilo i na prošlogodišnjoj skupštini EFJ-a s koje je upućen poziv novinarima i izdavačima da više no ikada porade na otklanjanju svih oblika cenzure i samocenzure.
Antiterorističke kampanje u cijelom nizu zemalja za posljedicu imaju sužavanje prava na informiranje građana i zastrašivanje mogućih izvora informiranja, kazao je član Izvršnog komiteta EFJ Wolfgang Meier, iz njemačkog novinarskog društva. Sigurnost ne može biti alibi za suspenziju sloboda i prava, ustvrdio je Meier.
Povjerenik za ljudska prava IFJ-a Robert Shaw, pozvao je na stvaranje efektivne koalicije novinarskih udruga, udruga civilnog društva i institucija protiv pokušaja da se faktor globalne sigurnosti iskoristi kao izlika za ograničavanje građanskih i medijskih sloboda. Podsjetio je i na odluke Međunarodnog suda za ljudska prava u Strasbourgu prema kojima novinar ima pravo objaviti i tajne dokumente ako to čini u interesu javnog dobra. U takvim slučajevima pravo javnosti da zna nadvisuje odluku o službenoj tajnosti.
Glavni tajnik EFJ/IFJ Aydan White nedavno je o ovim problemima upoznao i Europsku komisiju, potaknut, kako je rekao, recentnim pokušajima skrivanja važnih informacija od javnosti i pritiscima represivnih aparata država na novinare i njihove udruge.