"Prihvati li se taj prijedlog, pitanje je u kojoj će mjeri javnosti biti uključena u javne poslove", rekao je Lučin na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru sazvanoj povodom rasprave o Zakonu o tajnosti podataka.
Lučin navodi da ga je "iznenadilo i razočaralo" što je izostala šira reakcija javnosti na taj prijedlog o kojem su se dosad izjasnile tek dvije nevladine udruge (Gong i Transparency International), ali ne i primjerice Hrvatsko novinarsko društvo, izdavači i drugi.
"Od zakona smo očekivali veću otvorenost i bolji pristup informacijama, a umjesto toga dobit ćemo zatvaranje državnih i tijela lokalne samouprave odnosno nemogućnost javnog uvida, a time i mogućnost zlouporaba", rekao je.
Lučin pita i kako će se u Hrvatskoj provoditi antikorupcijska kampanja kad se primjerice onima koji sudjeluju u javnoj nabavi po zakonu omogućuje da to mogu kvalificirati kao tajnu.
"Nedopustivo je da se predlagatelj zakona, Vlada RH, poziva na europske standarde, kada taj zakon nije u tim okvirima", rekao je Lučin objasnivši da su iz SDP-a još lani predlagali uvođenje povjerenika za informacije, po uzoru na zemlje EU, koji bi, kao svojevrsni osigurač, nadzirao eventualnu zlouporabu informacija u državnim i lokalnim tijelima.
"SDP na tome inzistira i bez toga neće podržati zakon", zaključio je Lučin.