Sudionici skupa, održanog u organizaciji Hrvatskog kulturnog vijeća i osječkog Odvjetničkog zbora, smatraju navode Tužiteljstva Haaškoga suda o organiziranom zločinačkom pothvatu tijekom Domovinskog rata u optužnici protiv hrvatskih generala prekrajanjem povijesti, a drže i da se na tom, kao i na domaćim sudovima, pogrešno koristi pojam ratnog zločina.
Sudac Ustavnog suda Milan Vuković rekao je kako je nedopustiva ocjena Haaškoga suda i Carle del Ponte da je u Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata bilo organiziranog zločinačkog pothvata.
"To je prekrajanje hrvatske najčasnije povijesti, očito u interesu onih koji Hrvatsku žele oslabiti kako bi lakše i jeftinije pokupovali njezina nacionalna bogatstva", smatra Vuković.
Poseban je problem, drži Vuković, krivo tumačenje ratnog zločina, zločina počinjenog u obrani i zločina u ratu.
Tim se pojmovima krivo barata na samo na Haaškom sudu nego i na domaćim sudovima, kazao je osječki odvjetnik Dražen Matijević, inače odvjetnik Branimira Glavaša.
"Ništa se ne bi dogodilo da Hrvatska nije pristala na ucjene EU i izručila ili optužila svoje generale i hrvatske branitelje jer sve je to velika farsa i nečiji profiterski interes", ustvrdio je Matijević, dodajući kako je u Hrvatskoj pravda pala na ispitu i kako je Domovinski rat, kao najčasniji dio hrvatske povijesti, pretvoren u političke obračune.
Hrvatsko kulturno vijeće, koje je do sada organiziralo dva znanstvena skupa o za Hrvatsku neprihvatljivim kvalifikacijama Haaškoga suda, 8. lipnja će održati i treći skup, rekao je Vuković, a osječki odvjetnik Lujo Medvidović rekao je kako Hrvatsko kulturno vijeće radi na osnivanju memorijalnog centra stradanja hrvatskog naroda za slobodu i samostalnost po uzoru na Memorijalni muzej holokausta u Washingtonu.
Tužiteljstvo Haaškoga suda generale Antu Gotovinu, Ivana Čermaka i Mladena Markača optužilo je za zločine počinjene tijekom oslobodilačke operacije "Oluje" 1995. godine i nakon nje "u okviru zajedničkog zločinačkog pothvata".