Predlažući prvi put da jedan postupak koji je započet pred ICTY-em bude prepušten SCG, Del Ponte je izrazila uvjerenje u sposobnosti Okružnog suda u Beogradu da suđenje provede po međunarodnim standardima.
"Glavna tužiteljica vjeruje da su Okružni sud u Beogradu, njegovi suci i posebni tužitelj za ratne zločine profesionalno i tehnički sposobni provesti postupak protiv Kovačevića u skladu s međunarodno priznatim pravnim standardima", navodi se u podnesku.
Kovačević je optužen za kršenje ratnog prava i običaja počinjeno razornim granatiranjem dubrovačkog Starog grada 6. prosinca 1991., koji je zapamćen kao najteži dan u tromjesečnoj opsadi Dubrovnika. Povijesna jezgra Dubrovnika, koja je kao dio svjetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a, cijelog je dana granatirana s položaja Trećeg bataljuna Trebinjske brigade JNA kojim je zapovijedao kapetan Kovačević.
Suoptužen je zajedno sa zapovjednicima "Dubrovačke operacije JNA" generalom Pavlom Strugarom, koji nakon srpanjskog završetka suđenja čeka presudu i admiralom Miodragom Jokićem, osuđenom 2003. na sedam godina zatvora na temelju priznanja krivnje.
Kovačevića su srbijanske vlasti uhitile 25. rujna 2003. a mjesec dana kasnije prebačen je u pritvor ICTY-a. Njegovo izjašnjavanje o krivnji u više je navrata odgađano zbog lošeg psihičkog stanja u kojem se nalazio, a branitelji su upozoravali sud da je u Srbiji psihijatrijski liječen.
Nakon što je u pritvoru podvrgnut psihijatrijskim pregledima, dijagnosticirana mu je psihoza i utvrđena privremena nesposobnost za suđenje. Odlukom raspravnog vijeća, 6. lipnja ove godine upućen je na obvezno psihijatrijsko liječenje na VMA u Beogradu, uz napomenu da će mu biti suđeno kada mu se zdravstveno stanje poboljša.
Tužiteljica se u podnesku izjašnjava protiv mogućeg ustupanja Kovačevićevog suđenja Hrvatskoj jer smatra to ne bi bilo u interesu njegovog mentalnog zdravlja.
"Optuženi je pod posebnom terapijom u instituciji u Srbiji i ne bi bilo u interesu njegovog mentalnog zdravlja prebaciti ga u istu instituciju u zemlji gdje su zločini navodno počinjeni", navodi su u podnesku.
Napominje se kako tužiteljica inače drži da predmete treba "ustupati vlastima države u kojima su zločini navodno počinjeni, kako bi pravda bila zadovoljena što je moguće bliže žrtvama".
Del Ponte podsjeća da se pred Okružnim sudom u Beogradu sudi optuženima za pokolj na Ovčari te da je tužitelju za ratne zločine nedavno predala spis protiv jednog osumnjičenog za zločine u BiH.
U skladu sa strategijom dovršetka rada ICTY-a koja nalaže ustupanje manje značajnih predmeta nacionalnoj jurisdikciji, tužiteljica je do sada predložila da se Hrvatskoj ustupi suđenje generalima
Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, optuženim za kršenje humanitarnog prava u operaciji Medački džep 1993., a BiH predmeta "Mejakić i ostali", koji se vodi protiv četvorice bosanskih Srba optuženih za zločine u koncentracijskim logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje 1992. godine.
Te zahtjeve, koji se temelje na Pravilu 11 bis Pravilnika o postupku i dokazima ICTY-a, razmatra posebno vijeće koje je imenovao predsjednik suda, američki sudac Theodor Meron.