FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SAD NAVEO 10 ZEMALJA KOJE SE NE BORE PROTIV TRGOVINE LJUDIMA

Autor: ;slek;
WASHINGTON,14. lipnja 2004.(Hina) - Sjedinjene Države su u ponedjeljakoptužile 10 zemalja u svijetu da ne čine dovoljno u borbi protivtrgovine ljudima i otvorile mogućnost da im se uvedu sankcije.
WASHINGTON,14. lipnja 2004.(Hina) - Sjedinjene Države su u ponedjeljak optužile 10 zemalja u svijetu da ne čine dovoljno u borbi protiv trgovine ljudima i otvorile mogućnost da im se uvedu sankcije.

U godišnjem izvješću o trgovini ljudima za 2004. State Department je procijenio da je godišnje između 600.000 i 800.000 ljudi u svijetu, većinom žena i djece, žrtvom trgovine preko granica, dok se uz uključenje trgovine unutar zemalja ta brojka kreće od 2 do 4 milijuna.

"Govorimo o ženama i djevojčicama, čak i od šest godina, kojima se trguje radi seksualne eksploatacije, muškarcima kojima se trguje radi prinudnog rada, djeci kojima se trguje kao djecom-vojnicima", rekao je američki državni tajnik Colin Powell predstavljajući izvješće.

Nazivajući to "vrstom zla" i "groznim poslom" Powell je opisao sudbinu 11-godišnje djevojčice koja je iz Laosa prodana u manufakturu za vezenje gdje je morala raditi 14 sati dnevno, a nakon što se pobunila bila pretučena, zatvorena u ormar i polivena industrijskom kemikalijom koja ju je unakazila.

Powell je naveo kako je trgovina ljudima osim što krši ljudska prava "povezana s međunarodnim kriminalnim organizacijama koje trguju drogom, oružjem i lažnim dokumentima". "Trgovina ljudima je je i globalna sigurnosna prijetnja zato što profit iz te trgovine financira još više kriminala i nasilja, uključujući, vrlo vjerojatno terorističko nasilje", rekao je Powell.

Deset zemalja, Bangladeš, Burma, Ekvador, Ekvatorijalna Gvineja, Gvajana, Kuba, Sjeverna Koreja, Sierra Leone, Sudan i Venecuela, svrstane su u ovogodišnjem izvješću među zemlje najniže treće skupine koje ne poštuju u cijelosti minimalne standarde koje propisuje američki zakon u borbi protiv trgovine ljudima niti čine napore da to postignu.

Te zemlje mogle bi biti predmet američkih sankcija, uključujući uskraćivanje američke pomoći koja nije humanitarna, razvojna i trgovačka, ukoliko ne postignu napredak do listopada ove godine.

Minimalni standardi su da vlade zabrane trgovinu ljudima i kažnjavaju je oštro te da je ozbiljnim i ustrajnim mjerama nastoje ukloniti.

U ovogodišnjem izvješću iz najniže skupine su se uspjeli izvući Belize, BiH, Dominikanska Republika, Gruzija, Grčka, Kazahstan, Surinam, Turska i Uzbekistan.

Samo 25 zemalja, većinom iz zapadne Europe, State Department je stavio u prvi razred kao one koje zadovoljavaju američke kriterije u borbi protiv trgovine ljudima.

U srednjoj skupini 2, onih koje ne zadovoljavaju u cijelosti standarde, ali čine značajne napore da to postignu, je najviše zemalja, njih 105.

U ovogodišnjem izvješću uvedena je novina i stvoren poseban popis zemalja iz skupine 2 na koje se posebno motri jer su ili pogoršale svoju poziciju ili nisu pokazale povećane napore u odnosu na prošlu godinu, ali su obećale da će učiniti dodatne korake da udovolje minimalnim zahtjevima. Među ovim zemljama je i Hrvatska, a u nju su uključene među ostalim i Estonija, Grčka, Japan kao i Srbija i Crna Gora.

(Hina) xsl ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙