Sjajno je, kaže, bilo to oduševljenje, ljudi su se okupljali pred Saborom, Radićevom su se ulicom slijevali prema središnjem Trgu.
Šeks, jedna od osoba koje su obilježile proteklih 14 godina hrvatskog parlamentarizma, osoba koja je radila u komisiji koja je pripremala sve akte za stjecanje hrvatske državnosti, priznaje da na određeni način žali što je prošla, koalicijska vlast odustala od prakse da se 30. svibnja slavi kao Dan hrvatske državnosti.
Prvi saziv Sabora, ističe, bio je državotvorni, to je bio prvi demokratski i višestranački Sabor, Sabor koji je donio glavne državotvorne akte, pa je bilo rezona da se 30. svibnja slavi kao Dan državnosti.
No, što je tu je, zaključio je Šeks.
Kao posebno značajne događaje u proteklih 14 godina, ističe 8. listopada 1991., kada je Sabor u zgradi Ine u Šubićevoj ulici donio konačnu odluku o razdruživanju s bivšom državom - SFRJ.
Na toj je adresi zasjedao zbog sigurnosnih razloga, naime, dan prije, 7. listopada '91, zrakoplovi tadašnje savezne vojske - JNA, raketirali su Banske dvore.
Na magistrali demokracije, Sabor uvijek ide naprijed, ocijenio je Nedjeljko Mihanović, koji je sredinom 90-ih na predsjedničkom mjestu naslijedio Stipu Mesića nakon što su Mesić i Josip Manolić sa skupinom zastupnika istomišljenika napustili matični HDZ.
U smislu promicanja ljudskih prava i tolerancije, parlament je učinio krupne korake naprijed, ocijenio je Mihanović.
Prvi ne-HDZ-ovac na čelu Sabora, Zlatko Tomčić, Sabor je vodio od 2000. do 2003., u vrijeme koalicijske vlasti.
Bila je to, kaže, dobra pozicija kako bi se vidjela sva složenost funkcioniranja takve vlasti.
U tim je okolnostima bilo nemoguće biti samovoljan, diktirati uvjete i s gledišta parlamentarizma takva je vlast "povoljnija" od jednostranačke, dodao je.
Entuzijazma i oduševljenja od prije 14 godina, prisjetio se i Josip Manolić, prvi predsjednik Županijskog doma Sabora.
To oduševljenje koje su nosili izabrani zastupnici prvog saziva ostavilo je traga i na daljnja politička kretanja, samo takav Sabor mogao je pokrenuti obrambeni Domovinski rat, izjavio je Manolić.
Županijski dom, u njegova nepuna dva mandata, uz Manolića vodila je i Katica Ivanišević.
Taj Dom, ustanovljen 1993., u vrijeme HDZ-a, ukinula je koalicijska vlast kratko prije završetka drugog, četverogodišnjeg mandata.
To je velika, nepopravljiva greška, ocijenila je Ivanišević, navodeći da je gornji dom korektiv donjemu domu, te da države koje nemaju dva parlamentarna doma idu na to.
Prvog i drugog predsjednika Sabora - Žarka Domljana i aktualnog predsjednika države Stipu Mesića obveze su spriječile da nazoče današnjoj svečanosti Dana Hrvatskog sabora.