"Toga dana, 30. svibnja 1990., započeo je s radom novi saziv Hrvatskog sabora, stvoren voljom i težnjom velike većine hrvatskog naroda za slobodom i demokracijom", rekao je Šeks.
Podsjetio je na prijelomno razdoblje stvaranja neovisne Hrvatske, na stvaranje nove Europe bez podjela, na pozitivne promjene duh kojih je, kaže, Hrvatska prepoznala i prema njemu se odredila za budućnost.
Šeks se prisjetio i višestoljetne povijesti Hrvatskog sabora, koji je, unatoč dugog razdoblja pod stranim vrhovništvom, uspio očuvati svoj identitet, a prije 14 godina postati i istinski legislativni predstavnik svoga naroda.
"Od tada, 1990., do danas put je bio vremenski kratak, ali vrlo dug i težak, obilježen Domovinskim ratom čije duboke posljedice osjećamo i danas", rekao je Šeks.
Istaknuo je hrvatske napore da što prije otkloni sve negativno što svaki rat, pa i onaj obrambeni, nosi sa sobom, u prilog čemu ide i saborska Deklaracija o Domovinskom ratu.
"Hrvatska čini sve što je u njezinoj moći da otkloni materijalne posljedice rata i sankcionira djela koja dovode u pitanje dostojanstvo Domovinskog rata i njegov karakter kao obrambenog i oslobodilačkog", kazao je.
Pozdravio je povijesno proširenje EU te istaknuo da je perspektiva članstva u EU bila i ostat će ključan "katalizator velikih i pozitivnih promjena u svim zemljama iz kruga potencijalnih kandidata, među njima i Hrvatske".
"Naš pozitivan avis, naša očekivanja od predstojećih odluke EU u lipnju, samo će potaknuti sve naše buduće aktivnosti na hrvatskom putu ka punopravnoj i konačnoj europskoj integraciji", rekao je Šeks.
Velika odgovornost na tom putu, kaže, leži na Saboru, koji u okviru svoje zakonodavne djelatnosti mora doprinijeti izgradnji Hrvatske kao učinkovite i afirmirane pravne države.
"U ime svih zastupnica i zastupnika izražavam uvjerenje kako će ovaj saziv Sabora, peti po redu, značajno doprinijeti daljnjem ukupnom napretku Hrvatske, osobito na područjima na kojima će napredak biti mjerljiv i očit na posve konkretnoj osobnoj razini u životu građana", naglasio je predsjednik Sabora.
Na svečanoj sjednici bili su premijer Ivo Sanader s članovima Vlade, brojni predstavnici pravosudnih vlasti, diplomatskoga zbora, vjerskih zajednica te kulturnih i javnih ustanova.