"Ona (demokracija) ruši zemljopisne granice, spaja zemlje i narode", istaknuo je Šeks u svom govoru pred sudionicima konferencije.
"Koliko je demokracija uistinu važna, bilo predstavnička ili neposredna, najbolje govori do sada dokazana neodrživost ideologija i režima u kojima se osnovna demokratska prava pojedinca na bilo koji način umanjuju ili čak egzistencijalno ugrožavaju", rekao je Šeks.
Zemlje u kojima je završen tranzicijski proces dokazale su svojim priključenjem EU da nema političke indiferentnosti i krize "demokracije", rekao je Šeks, dodavši da se nada da će to uskoro biti slučaj i s Hrvatskom.
"Velika predanost kojom su te zemlje radile na podizanju razine demokratskih standarda još je jedna potvrda u tom pravcu", kazao je Šeks, koji je na konferenciji sudjelovao kao supredsjedatelj na podtemu: "Koliko je demokratska naša demokracija?".
Danas smo svjedoci, istaknuo je Šeks, jednog velikog ujedinjenja, ali prvenstveno u smislu duha i stanja svijesti - ujedinjenja u demokratskim vrijednostima i ciljevima.
Prema njegovim riječima, i Vijeće Europe, koje ovih dana slavi 55. obljetnicu postojanja, tom je procesu dalo neprocjenjiv doprinos.
Predsjednik Hrvatskog sabora je podsjetio i da je točno prije dvije godine održan sastanak predsjednika parlamenata članica Vijeća Europe u Zagrebu na temu: "Demokracije suočene s terorizmom", te je dodao kako tada nitko nije očekivao da će demokracija doživjeti udarac na europskom tlu, podsjetivši na teroristički napad u Madridu izveden u ožujku.
Šeks je nakon prvog dijela konferencije novinarima kazao da je između ostalog razgovarao i s predsjednikom Parlamentarne skupštine Vijeća Europe Peterom Schriederom, koji mu je kazao da vjeruje da bi Hrvatska na summitu EU-a u lipnju trebala dobiti ne samo status kandidata nego i datum početka pregovora o pristupanju EU-u.