Istodobno su kandidati za pristup EU-u iz jugoistočne Europe počeli bilježiti i prve uspjehe u procesu restrukturiranja gospodarstva koji se velikim dijelom temelji na preusmjeravanju tokova međunarodnih investicija u te zemlje dok su Mađarska i Slovenija 2003. i same postale neto-izvoznici izravnih ulaganja, ističu autori studije.
Autori studije Wifo-a i WIIW-a prognoziraju i dinamičan proces oporavka u "dosada razmjerno zaostalim zemljama" poput Bugarske i Rumunjske ali i u Rusiji i Ukrajini, koje bi mogle smanjiti zaostajanje za novim članicama EU-a, prenosi agencija.
Srbija i Crna Gora i Makedonija ostvarit će vjerojatno gospodarski rast od 3,0/4,0 odnosno 4,0/4,0 posto i suočavaju se s teškom zadaćom prevladavanja nasljeđa prošlih sukoba, ističu Wifo i WIIW.
Osam novih članica EU-a i dalje će bilježiti ubrzavanje gospodarskog rasta pa će se njihov BDP i dalje približavati razini u EU-u, napominju autori studije, dodajući da će najveću stopu rasta ostvariti tri baltička "tigra" - Litva, Estonija i Letonija. Nadalje, u svim novim članicama EU-a - uz iznimku Letonije i Litve - BDP je već prekoračio razinu iz razdoblja prije transformacije, ističu Wifo i WIIW.
Polagano oživljavanje konjunkture u "starim" članicama EU-a dodatno će pojačati potražnju za proizvodima iz novih članica, koje će istodobno postati i konkurentnije, prenosi APA prognozu autora studije.