Ta studija, provedena na zahtjev generalnog direktora Svjetske trgovinske organizacije (WTO) nakon značajnog usporavanja svjetske trgovine u 2001. i 2002, ujedno predstavlja i prvo MMF-ovo cjelovito istraživanje na tome području u posljednjih 20 godina.
Liberalizacija tijekova kapitala tijekom proteklih 30 godina i snažan rast obujma i vrsta prekograničnih financijskih transakcija "vidljivo su povećali snagu promjena valutnih tečajeva u zemljama s nedovoljno razvijenim tržištima kapitala koje nemaju konzistentne gospodarske politike", navodi se u toj studiji.
Istodobno, druge promjene u svjetskom gospodarstvu, kao što je širenje instrumenata financijskog hedginga tijekom proteklih 20 godina, umanjile su učinak promjenjivosti valutnih tečajeva na multinacionalne kompanije koje su zaslužne za rastući broj međunarodnih transakcija, dodaje se u studiji.
"Što se tiče promjenjivosti valutnih tečajeva i trgovinskih tijekova, ova studija nije detektirala snažan negativan učinak", rečeno je iz MMF-a. "Iz toga proizlazi da nema snažnih temelja za poduzimanje mjera za umanjivanje promjena u tečajevima valuta iz perspektive poticanja trgovinskih tijekova".
Također, dodao je MMF, iako je došlo do pojačane fluktuacije valutnih tečajeva tijekom kriza valuta i bilanca plaćanja, "u razdoblju između 1970-tih i 1990-tih u prosjeku nije došlo ni do kakvog vidljivog porasta promjenjivosti valutnih tečajeva".