Prema podacima američkog Državnog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u SAD-u se ovom bakterijom u bolnicama godišnje zarazi oko 300.000 osoba, a kod više od 43 posto pacijenata prisutna je rezistencija na do sada poznate antibiotike, zbog čega ih, uslijed komplikacija koje uslijede, umire oko 12.000.
Često tvrdokorna bakterija uzrokuje kožne infekcije, primjerice potkožne čireve, no i opasnije bolesti poput upale pluća ili stafilokokne sepse. Najčešće pogađa djecu i starije. Staphylococcus aureus rezistenciju na antibiotike razvio je nedugo nakon početka upotrebe prvog antibiotika - penicilina, a nakon određenog vremena postao je otporan i na druge antibiotike. Ovaj je fenomen pojačan s obzirom na prečesto propisivanje i uzimanje antibiotika.
Na skupu u Washingtonu moglo se čuti kako je zlatni stafilokok prisutan u svim bolničkim centrima diljem svijeta. Predstavnica CDC-a Michele Pearson izvijestila je da se u SAD-u provode intenzivne studije čiji je cilj odrediti najbolje načine u borbi protiv svojevrsne epidemije koja vlada u bolnicama i sličnim ustanovama diljem svijeta. Još više uznemiruje činjenica da je spomenuta bakterija, koja se najčešće nastanjuje u prednjem dijelu nosa ili na koži, prenosi dodirom, kontaminiranim predmetima ili aerogenim putovima, u posljednje vrijeme razvila toleranciju na jedini antibiotik na koji je reagirala do sada - vankomicin.
Dodatni je problem što do infekcije zlatnim stafilokokom ne dolazi samo u bolnicama, već i u staračkim domovima, zatim u nekim "zatvorenim" skupinama, primjerice među igračima iste nogometne ekipe ili u zatvorima, kažu iz CDC-a. Na superbakteriju nisu otporni ni psi, mačke ili konji, rekao je kanadski veterinar Scott Weese.
Farmaceutski laboratoriji diljem svijeta ubrzano rade na razvoju nove generacije antibiotika protiv zlatnog stafilokoka, a uskoro će se u prodaji naći prvi među njima, komercijalnog naziva Tigecycline, američke tvrtke Wyeth Pharmaceutical.