Mobiteli utječu na povećani psihološki pritisak i narušavanje obiteljskih odnosa, smatraju autori istraživanja čiji su rezultati objavljeni u prosinačkom broju stručnog časopisa "Medical News today".
Skupina sociologa koja surađuje s uredništvom časopisa "Journal of Marriage and Family" studiju je provela u dva navrata, od 1998. do 1999. i od 2000. do 2001. Ustanovljeno je da su i kod muškaraca i kod žena mobiteli faktor koji sve češće "ometa" normalan obiteljski život. Zaključili su i da su žene u lošijem položaju od muškaraca, jer osjećaju i obrnuti efekt, a to znači da korištenje mobitela u njihovu slučaju omogućuje da njihov privatni i obiteljski život utječe na obavljanje posla.
Zahvaljujući mobilnim telefonima i pagerima odnosno dojavljivačima u svakom vam je trenutku dostupan gotovo svatko, upozorava sociologinja Noelle Chesley s Katedre za sociologiju Sveučilišta u Wisconsinu, ističući kako je to u mnogim životnim situacijama prednost, no također upozorava da se to istodobno sve češće odražava na zdravlje pojedinca koji trpi negativne posljedice. Zaključili su da brige što ih žene prenose s posla u privatni život i obratno, a to je "zahvaljujući" mobitelima i dojavljivačima sada još jednostavnije, utječu na povećani psihološki pritisak te nerijetko dovode do narušenih obiteljskih odnosa.
Bez mobitela, a često i dojavljivača, u modernom je svijetu život postao gotovo nezamisliv. Sociolozi upozoravaju da bi ljudi vrlo skoro mogli platiti ozbiljan danak za to, budući će se komunikacijska tehnologija bez sumnje i dalje razvijati.