Na seminaru, u organizaciji Regionalnog središta za pružanje pomoći i uklanjanje posljedica katastrofa i Državne uprave za zaštitu i spašavanje, predstavnici ustanova s područja medicine, vatrogastva i centara 112 iz Hrvatske i sedam zemalja u regiji raspravljali su o ulozi hitne medicinske intervencije u kriznim stanjima.
Stručni predavači iz Francuske prenijeli su im svoja iskustva u organizaciji i djelovanju dispečera hitne medicinske pomoći u kriznim stanjima, poput potresa, požara ili kemijskih izgreda.
Da bi se hrvatski sustav sigurnosti uskladio s normama EU-a, potrebno je ugraditi suvremenu opremu, osposobiti kadrove i definirati njihovu koordinaciju, jer EU zahtijeva učinkovitu integraciju mogućnosti žurne pomoći, pri čemu se moraju poštivati stroga pravila o proteku vremena od poziva za pomoć do intervencije spasitelja, istaknuto je na skupu.
Kako bi se udovoljilo zahtjevima EU-a i dobila njegova novčana pomoć na tom području, potrebno je u državnim proračunima odvajati puno više novca za unaprjeđivanje dijelova sustava zaštite i spašavanja ljudi, materijalnih dobara i okoliša, što do sada nije bio slučaj.
Mjerodavna tijela EU-a posebno prate koliko je turista stradalo, primjerice u prometnim nesrećama, u planinarenju ili jedrenju, pri čemu se velika pozornost posvećuje vremenu potrebnom za intervenciju i spašavanje unesrećenih.
U Hrvatskoj je, u skladu s odrebama i normama EU-a, u početku 2005. uspostavljena služba 112, odnosno postupno se uvodi sustav spašavanja i zaštite u skladu sa standardima EU-a.