Predsjedavateljica Milena Klajner, predstojnica vladina Ureda za nacionalne manjine, izjavila je da su u Hrvatskoj dostignuti visoki standardi prava nacionalnih manjina te da je suradnja između vijeća nacionalnih manjina i područne uprave i samouprave preduvjet za učinkovito sudjelovanje manjina u procesu odlučivanja.
Govoreći o ulozi medija u radu vijeća nacionalnih manjina, saborska zastupnica Zdenka Čuhnil istaknula je da mediji moraju imati značajnu ulogu u predstavljanju života nacionalnih manjina i moraju prevladati predrasude i stereotipe u izvješćivanju o pripadnicima nacionalnih manjina te da je informiranje na jeziku manjine temelj ostvarivanju kulturne autonomije.
Predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine Osječko-baranjske županije Enver Rečica kazao je da u županiji ima oko tisuću Albanaca, te da su zadovoljni financijskom potporom i ostalom podrškom koju dobiva Vijeće. Kao primjer naveo je da "Vijeće albanske nacionalne manjine od Osječko-baranjske županije godišnje dobije 90.000 kuna, dok primjerice u Zadru tek 20.000 kuna".
Nikola Mak, saborski zastupnik i predsjednik Njemačke narodnosne zajednice Podunavskih Švaba, rekao je da ni oni nemaju problema u radu i da su zadovoljni podrškom Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka. To je rekla i predsjednica Vijeća romske nacionalne manjine u Osječko-baranjskoj županiji Nadica Balog.
Kao problem istaknula je što "većina Roma ne radi te što romska djeca ne nastavljaju srednjoškolsko i fakultetsko obrazovanje".
Seminar je okupio predstavnike manjina iz Bjelovarsko-bilogorske, Brodsko-posavske, Požeško-slavonske, Virovitičko-podravske, Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije, zastupnike nacionalnih manjina u Hrvatskome saboru, kao i predstavnike Vlade, državne i županijske vlasti te predstavnike nevladinih udruga i međunarodnih organizacija.