O knjizi su govorili predsjednik Matice hrvatske Igor Zidić i akademici Vlatko Pavletić, Franjo Šanjek i Dubravko Jelčić.
Zidić je ocijenio kako se knjigom razrješuju mnoge dvojbe i mistifikacije oko Strossmayerove povijesne uloge. Njom je srušen mit o Strossmayeru kao "uglednom biskupu i neuglednom Hrvatu", rekao je.
Pavletić je ustvrdio kako je Jelčić čitajući Starčevića i Strossmayera dešifrirao njihov zajednički cilj. Uspio je pročitati istost na jedan drukčiji način, koji se razlikovao samo u načinu ostvarivanja, rekao je, dodavši kako je Jelčić i definitivno skinuo etiketu jugoslavenstva s biskupa Strossmayera.
Strossmayer je jedna od najvažnijih europskih ličnosti sedamdesetih godina 19. st., ocijenio je Šanjek dodavši kako je bio najveći dobrotvor i kulturni predvoditelj hrvatskoga naroda.
Strossmayer nije zastupao jugoslavenstvo kakvo smo imali od 1918. i od 1945., rekao je Jelčić dodavši kako su mnogi tumačili njegovo djelo onako kako im je u datom trenutku odgovaralo. Ustvrdio je kako je Strossmayer bio kroatocentrik i rođeni političar. On i Starčević težili su istom cilju, napomenuo je.
Predgovor knjizi "Izabrani književni i politički spisi I." (367 str.) napisao je Dubravko Jelčić i u nju uvrstio 15 Strossmayerovih govora, među kojima, govore o ustavnopravnom položaju Rijeke, osnivanju akademije znanosti i sveučilišta u Zagrebu, državnopravnim odnosima Hrvatske i Ugarske, nagodbi Hrvatske i Ugarske, uvođenju reda, zakonitosti i odgovornosti u Hrvatskoj, obrani unutarnjeg uređenja i cjelovitosti Hrvatske u odnosu na Ugarsku i Austriju, stajalištu Ugarske prema Hrvatskoj i odnosu Crkve i papinstva.