U razgovorima s hrvatskim dužnosnicima, prenio je Vidošević, bilo je riječi o regionalnom povezivanju i jačanju kompanija iz obje zemlje, a srpski su gospodarstvenici upozorili i na prepreke prilikom investiranja u Hrvatsku, od kojih se administrativne riješavaju ali je teži osjećaj da nisu dobrodošli.
Ponovivši da su srpske kompanije spremne i žele investirati u Hrvatsku, ministar Bubalo je kazao da su Hrvatska i Srbija "prirodni partneri i imaju razloga za suradnju, povezivanje, proizvodnju te konkuriranje jednih drugima".
Smatra da će međusobna suradnja ojačati obje privrede, koje očekuje žestoka tržišna utakmica kad uđu u Europsku uniju.
Predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Emil Tedeschi naglasio je da je razlog zašto su hrvatske tvrtke prije ušle na tržište Srbije i Crne Gore jednostavan - hrvatsko gospodarstvo je na višem stupnju razvoja.
Danas srpske kolege, kako je rekao, traže podršku i stvaranje pogodne klime da na isti način sada nastupe u Hrvatskoj. Stoga će poslovna zajednica u Hrvatskoj učiniti sve i podržati te napore. To će pak značiti plus za hrvatske kompanije i gospodarstvo u cijelosti, jer ne možemo očekivati da ćemo imati stalan rast i prosperitet te pozitivnu klimu za naše poslovanje u SiCG, ako to njihovi gospodarstvenici nemaju u Hrvatskoj, napomenuo je Tedeschi.
Predsjednik Srpskog poslovnog kluba Danko Đunić mišljenja je kako prvenstveno treba prevladati negativne emocije, kojih je bilo, ali kojih je sve manje te da ne treba upasti u zamku i otići u neke neopravdane pozitivne emocije.
Drži da je najveći problem kod investiranja psihološki, no kako se to može i mora prevladati, što pokazuje i primjer hrvatskih investicija u SiCG.
"Prije nekoliko godina kada je Ivica Todorić dolazio u Srbiju kupiti Frikom, to je bilo nezamislivo, a danas on nema problema. Frikom uspješno radi, plaća porez, radnici primaju plaće, tržište je opskrbljeno, i sve je to najbolji dokaz da se radi o psihologiji", ustvrdio je.
"Treba se ponašati tržišno, investirati tamo gdje postoji interes, tržište i ekonomski odnosi moraju postajati s obje strane te će tada sve biti kako i treba biti u međusobnim ekonomskim odnosima", zaključio je Đunić.
Direktor tvrtke Metalac iz Gornjeg Milanovca Dragoljub Vukadinović ocijenio je da je današnji susret gospodarstvenika veliki korak za jedan novi početak. Nužno je razgovarati o preprekama koje se trebaju ukloniti da bi suradnja bila veća, posebice zato što dolaze veliki svjetski giganti i samo udruženi možemo odbraniti poziciju u regiji.
Vukadinović vjeruje da bi do veljače iduće godine njegova tvrtka, sa zagrebačkom tvrtkom Promona mark, trebala završiti pregovore o izgradnji zajedničkog skladišta te zajedničke prodaje.
U izaslanstvu srpskih gospodarstvenika bili su čelni ljudi desetak tvrtki - Delta Holdinga, Apatinske pivare, Hemofarm koncerna, Knjaz Miloša, tvrtke Toza Marković itd., a s hrvatske predstavnici Vindije, Podravke, Agrokora, Nexe grupe itd.
(Hina) xtp ydb